Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri
Yusuf Karakaya

1965 yılında İsmet İnönü İçin “Peygamber geliyor

2017-03-23 20:18:37

Ne zaman bir seçim olsa, ne zaman bir referandum olsa konuşmacılar, parti yetkilileri İslami söylemlerini artırır, hemen herkes İslam'ın havarisi kesilir. İslam'ı korumaya kollamaya ve İslam üzerinden puan toplamaya kalkarlar. Fakat bu söylemlerinde bazen Allah’a, bazen Peygamber'e, bazen de örnek verdikleri insanlara iftiralar atarlar.
Kaş yapayım derken göz çıkarırlar.
Son günlerde Deniz Baykal’ın İslam Peygamberi'ne attığı iftira gündeme oturdu. İftira diyorum bu kelimeyi öyle laf olsun kabilinden söylemiyorum.
Deniz Baykal’ın bir konuşmasında cumhurbaşkanına verilen yetkilerden dolayı “bu yetkileri peygambere verseniz peygamberi bile bozar” dedi. Bu konuşmayı ben de baştan sona kadar dinledim. Bunun yanlış anlaşıldım, sözlerimi çarpıttılar, ben bunu demek istemedim gibi tevillere ihtiyacı olmayan bir benzetme idi.
Deniz Baykal’ın bu benzetmesine verdiği isim âlemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberdir. Ve bu Peygamber Kureyş müşriklerinin “istersen seni Arabistan’ın başkanı yapalım. Sana Arabistan’ın en güzel kızını alalım, istersen sana istemediğin kadar mal, mülk altın gümüş verelim” tekliflerine “Vallahi ayı bir elime, güneşi diğer elime koysanız ben imanımdan ve inancımdan asla vazgeçmem” diyen bir Peygamber'e sen getireceksin üç beş dünyalık yetki ile onu bozacaksın, “Peygamber bile bozulur” diyeceksin.Ve Allah’ın kendisine “kul peygamber mi olmak istersin, yoksa melik peygamber mi olmak istersin” teklifine “kul peygamber olmak isterim” diyen bir övülmüş insana dünya nimetlerinden birkaç tanesini verdiğin zaman bozulur diyeceksin.

 Bu benzetmenin neresinden bakarsanız bakın, çok yanlış ve çirkin bir benzetmedir. Hele de bu benzetme üç beş tane oy fazlalığı için kullanılıyorsa yanlış oğlu yanlıştır.
Bunu hiçbir tevil düzeltemez.
Deniz Baykal’ın bu benzetmeleri bizim seçimlerde ne ilk defa olmuştur ve de bu hırs, bu vurdumduymazlık, bu inanç zayıflığı devam ettiği müddetçe de son olacağa benzemiyor.
Çünkü hemen her parti sıkıştığı zaman Allah’ı, peygamberi, kutsal değerleri kendine siper ediyor ve oylarını öyle istiyorlar.
Bu tür benzetmelere daha önceki dönemlerde de şahit olduk. Gene böyle bir seçim döneminde o zamanın iç işleri bakanı “Peygamber Mekke’yi feth ettiği zaman gurura kapılmıştı, ama biz hiç gurura kapılmıyoruz” demişti.
Hâlbuki o yüceler yücesi Peygamber Mekke’yi fethettikten sonra Mekke’ye girerken atının üstünde adeta dört büklüm olmuş ve “Allah’ım beni gururdan kibirden uzak tut” diye dualarda bulunmuştu. Fakat bu rey avcıları alacakları üç beş oy için yüce peygambere iftira atmaktan zerre kadar sıkılmamışlardı.
Hatta daha da ileri gidip kendi liderlerine ve Allah'a (cc) iftira atanlar bile olmuş ve şimdiki cumhurbaşkanımız için “Allah’ın bütün sıfatlarını üzerinde taşıyor ”demişti.
Bu gibi hezeyanlar elbette daha önceki dönemlerde de olmuş ve İsmet İnönü bir toplantı için salona girdiğinde 1965 yılında “Peygamber geliyor" demişlerdi.
 Tabi bu gibi sözleri söyleyenler söylenen ve yetkili kişiler tarafından hiçbir zaman tedip edilmemiş, aksine mükâfatlandırılmıştır.
Tarih içinde de böyle dalkavukluk ve de yalakalık yapan insanlar olmuştur. İşte bu yalakalığı yapanlardan birisi de Abbasiler döneminde olmuştur. İran da gelişen Ravendiye Hareketi, Abbasi Halifesi Mansur’u tanrılaştırmak istemişlerdi. Fakat Mansur bu işi yapanları ya hapsettirmiş, ya da idam ettirmiştir.
Bizim yalakalar bırakın hapis yatmayı, bilakis onurlandırılmışlardır.
Bunun örnekleri sayılamayacak kadar çoktur.
Her neyse; böylesine Allah’a ve peygamberine iftira atan siyasilerimiz; siz istediğiniz kadar düşebilirsiniz, istediğiniz kadar aşağılaşabilirsiniz ama lütfen elinizi ve dilinizi mukaddeslerimizden çekin ve siyaseti de bu kadar çukurlaştırmayın!

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar