mahihaber Din Bilimleri Lisesi Erdoğan'ın Gönlünde - Mahihaber
HADİSLERDEN

Din Bilimleri Lisesi Erdoğan'ın Gönlünde


Geçen hafta gündeme düşen İmam Hatip Lisesi adının Din Bilimleri Lisesi olarak düşünüldüğü ve müfredatı için yapılanmalar olacağı konusundaki düşüncelerin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gönlünde olan bir proje olduğu ortaya çıktı.

Bazı kesimler tarafından kasıtlı olarak yıpratılmaya çalışılan, hükümetlerin düşünceleri doğrultusunda üzerinde tasarruf edilen ve bazı iktidarlar ve kurumlar tarafından kapatılmaya varacak şekilde üzerinde oyunlar oynanan İmam Hatip Liseleri konusunda yeni ve faydalı gelişmeler olacağı yönünde çalışmaların yapılma fikrinin ilk kez Tayyip Erdoğan tarafından düşünüldüğü ortaya çıktı.

Sürekli yıpratılmaya çalışılan ve üzerinde entrikalar oynatılarak halkın uzaklaşmasının sağlanması istenilen İmam Hatip Lisesi tüm çabalara rağmen muhafazakâr vatandaşların desteği sayesinde ayakta kalmaya ve başarılara imza atmaya devam etmektedir. Bu nedenle kendisinin de bir İmam hatipli olması ve bu camiayı çok iyi bilmesi dolayısıyla Başbakan Erdoğan’ın projeleri arasında bu okulların daha kaliteli, daha verimli hale gelmesi için düşünceleri olduğu öğrenildi.

2004 yılı Mart ayında Giresun Mitingine giderken kendi uçağında gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında gönlünde yatan düşünceyi dile getiren Başbakan Erdoğan “İmam hatiplerin ismi değişebilir, ilahiyat lisesi olur. Bu isteyenin dini daha geniş manada öğrenmesini getirir. İsteyen gider dinini öğrenir. Kolejlerde 6 saat yabancı dil öğretiliyor, bundan rahatsız olunmuyor. Düz lisede 2 saat. 12 yaşındaki çocuk kendi geleceğini tayin edemez. Büyüyünce, liseyi bitirince tercihini yapar. Bu okulda okuyanlar başarılı olursa üniversiteye girer. Bundan niye rahatsız olunuyor? İlahiyat lisesi sadece ilahiyat fakültesine öğrenci yetiştirmez” demişti.

MÜFREDAT ÖNEMLİ

İmam Hatip Liselerinin üzerindeki ataleti ve kabuğu kırması gerektiği İmam hatip çevrelerince de dile getirilmektedir.  Erdoğan’ın “yeni bir yapıya kavuşması gerektiğini” söylediği imam hatip liseleri için Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri başkanlığı ve Sivil Toplum Örgütlerinin bir araya gelerek, koordineli çalışmalarla müfredat programından öğretmen seçimine, öğrenciden okul yapılanmasına kadar pek çok yönde gelişmeler yaşanması gerektiği belirtilmektedir. Bu okulların özünü koruyarak Fen ve Sosyal Bilimlerini, Din Bilimlerini her yönüyle öğrenen ilim yuvası olması düşünülmektedir. Din- Kültürü, Kur'anı Kerim, Arapça ve İslam Bilimleri konusunda Diyanetten destek alınması yönünde çalışmalara yeşil ışık yakan fikir insanları Erdoğan’ın düşüncelerine katıldıklarını da beyan etmektedirler. Ayrıca diğer meslek liselerinin son sınıfında yaptırılan fiziki staj imkânlarının bu okulun öğrencilerine de sağlanması, cami ya da Kuran Kurslarında, müftülüklerde din eğitiminin hayata geçirilmesi gerektiği konusunda öğrencilere staj imkânı tanınması için fikir yürütenler müfredatın mükemmel şartlara ulaşması yönünde haklılık payının olduğunu söylemektedirler.

MİLLİ EĞİTİM “ BÖYLE BİR ÇALIŞMA YOK”

Geçtiğimiz gün “dinihaberler.com” sitesinde yayınlanan “İmam Hatip Liselerinin Adı Değişiyor mu” başlıklı haber için arayan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığını, Milli Eğitim’in gündeminde bu konunun yer almadığını dile getirdiler.

2004 yılında Başbakan’ın gazetecilere söylediği “Din Bilimleri Lisesi” konusunda çalışmalar yapıldığı yönünde ki haberler için de zamanın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bu yönde çalışmanın olmadığını ancak bu okulların çok programlı liseler kapsamında değerlendirilebileceğini, basına açıklamıştı. Çelik açıklamasında “ bu konuda bir çalışma yok. Başbakan bir olabilirliği ifade etmiştir. Böyle bir altenatif olur demekle böyle bir çalışma yapıyoruz anlamına gelmez. Başbakan isterse bu yönde bir çalışma yapılabilir” demiş idi.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder