mahihaber Hacca Gidecekler ‘Hac Mektebi’ne Yazılsın - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hacca Gidecekler ‘Hac Mektebi’ne Yazılsın
Hacı adayları mutlaka seminerlere katılın.

Hac ibadetinde en önemli hususun haccı bir eğitime dönüştürmek olduğunu dile getiren uzmanlar, bilinçsizce yapılan bir hac ibadetinin sıradan bir seyahate dönüşeceği uyarısında bulundu.

“Özellikle kurada ismi çıkan kardeşlerimize sesleniyorum: Kayıt yapıldıktan sonra aynı zamanda hac mektebinde öğrenci olarak kabul edildiğinizin de farkında olacaksınız. Kurada ismi geçen her kardeşimiz, ismi çıktığı gün, aynı zamanda Hz. İbrahim’in okuluna, Hz. İsmail’in mektebine, Hac ve Kâbe mektebine bir öğrenci olarak kabul edildiğinin farkında olmalı." diyen uzmanlar hacı adaylarının verilecek seminerlere katılmalarını, kendilerine verilen kitapları okumalarını, cd leri izlemelerinin gerektiğini söylediler.

KURAN-I KERİMİ ÖĞRENEREK GİDİN

"Umreye ve hacca kayıt olan kardeşlerimiz eğer Kur’an okumayı bilmiyorsa o zaman derhal müftülüklere, camilere, kuran kurslarına giderek hacca gitmeden önce Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye çalışssınlar" diyen uzmanlar Kur'an-ı öğrenenlerin en azından namaz vakitleri dışında Mescidi Harem'de, Mescidi Nebevi'de otururken Kur'an-ı kerim okumalarının, boş boş oturmalarından, havadan sudan bahsetmelerinden, dedikodu etmelerinden, çevrelerine bakarak onu bunu eleştirmelerinden daha hayırlı olacağını ifade ettiler.

"Kur’an’ın nazil olduğu mekânda, Kâbetullah’ın yanı başında Kur’an okumak gibi büyük bir imkâna sahip olmanın bulunmaz nimet olacağını söyleyen din görevlileri "Türkiye’deki bütün hacı adayları Kâbetullah’a Kur’an'ı öğrenmiş olarak varsınlar. Kur’an okumayı öğrensinler, Kur’an’ın mesajını öğrensinler ve Hz. İbrahim’in çağrısına kulak versinler.” dediler.


KUR'AN-I KERİM'LERİNİZİ YANINIZDA GÖTÜRÜN

Suudi Arabistan hükümeti camilerdeki rafarda kendi baskısını yaptığı Kur’an-ı Kerim’lerin bulunmasına müsaade ediyor. Bunlardaki bazı harflerin yazımı ve harekeleme sistemi ise Türkiye'de yazılan hatlardakinden farklı olduğundan ve tecvid kaideleri uygulanarak harekelendiğinden oaradaki Kur'an-ı kerim'leriokumak zor gelebilir. Bu nedenle hacı adaylarının kendi Kur'an-ı kerim'lerini beraberinde götürmelerinin daha iyi olacağını söyleyen hac ve umre uzmanları , "İlahiyat mezunları dahi devamlı zorlanarak, takılarak, şüpheyle okumak zorunda olduklarından" bahsediyor.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder