mahihaber Hacca gidecekler ‘Hac mektebi’ne yazılsın - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hacca gidecekler ‘Hac mektebi’ne yazılsın


Hacı adaylarına Kur’an eğitimi verilecek


Hac ibadetinde en önemli hususun haccı bir eğitime dönüştürmek olduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bilinçsizce yapılan bir hac ibadetinin sıradan bir seyahate dönüşeceği uyarısında bulundu.

Bu yıl umrede gördüğü bir manzaranın kendisini çok üzdüğünü aktaran Başkan Görmez, bundan böyle Kur’an okumayı bilmeyen tüm hacı adaylarına Kur’an eğitimi verileceğini de söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının hacı adaylarının eğitimine çok önem verdiğini söyleyen Başkan Görmez, şöyle devam etti:

Her hacı adayına Kur’an eğitimi

“Özellikle kurada ismi çıkan kardeşlerimize sesleniyorum: Kayıt yapıldıktan sonra aynı zamanda hac mektebinde öğrenci olarak kabul edildiğinizin de farkında olacaksınız. Kurada ismi geçen her kardeşimiz, ismi çıktığı gün, aynı zamanda Hz. İbrahim’in okuluna, Hz. İsmail’in mektebine, hac ve Kâbe mektebine bir öğrenci olarak kabul edildiğinin farkında olmalı.

Ve hemen eğitime başlamalı.

Bu sene ben hac görüşmelerine gittiğim zaman, umreye giden kardeşlerimizin arasında dolaştım. Onların arasında dolaşırken çok büyük bir üzüntü sardı beni. Neydi o üzüntü? O üzüntü şu; bütün dünyanın hacıları açmışlar ellerinde Kur'an okuyorlar. Türk hacıları da sadece oturup aralarında sohbet, muhabbet ediyorlar. Buna ben çok üzüldüm. Bunun üzerine biz bir karar aldık. Dedik ki, umreye ve hacca kayıt olan kardeşlerimiz eğer Kur’an okumayı bilmiyorsa o zaman derhal müftülük, ona en yakın hoca efendiyi tahsis etsin ve kardeşlerimiz hacca gitmeden önce Kur’an-ı Kerim’i öğrenmiş olarak gitsin.

Kur’an’ın nazil olduğu mekânda, Kâbetullah’ın yanı başında Kur’an okumak gibi büyük bir imkâna sahip olsun. Bu imkânı yaşınız ne olursa olsun, sakın kaçırmayın.

Türkiye’deki bütün hacı adaylarımız Kâbetullah’a Kur’an'ı öğrenmiş olarak varsınlar. Kur’an okumayı öğrensinler, Kur’an’ın mesajını öğrensinler ve Hz. İbrahim’in çağrısına kulak versinler.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu yıl hacı adaylarına Hz. Peygamberin hayatını anlatan eserler de dağıtılacağını söyleyerek tüm hacı adaylarının bu eseri okumalarını istedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder