mahihaber Mekke yapısal dönüşümün eşiğinde - Mahihaber
HADİSLERDEN

Mekke yapısal dönüşümün eşiğinde
Özellikle Kâbe'nin etrafı birkaç yıl önce gidenlerin bile tanıyamayacağı oranda değişiyor. İnşaatlardan yükselen sesler tavaf yapanlara kadar ulaşıyor.

Kâbe'nin Altınoluk tarafına ek bir bina ile iki minare inşa ediliyor. Bu alanın hemen arkasındaki tepede bulunan ve boşaltılmaya başlanan mahalleden Kâbe'ye doğru baktığınızda çalışmaların ne denli büyük olduğunu görebiliyorsunuz.

Ecyad Kalesi'nin bulunduğu alana, yani Zemzem Saat Kulesi'nin arka tarafına gidildiğinde ise o bölgeye hareketlilik kazandıran otel, restoran ve dükkanların kepenk kapattığına tanık oluyorsunuz.

Şu an boş binalardan ibaret o bölge Kâbe'ye gidip gelenler için sadece bir geçiş güzergahı. Otellerden sökülüp yol kenarlarına istiflenen kapı ve pencereler ile üst üste yığılmış sandalye, koltuk ve yataklar ziyaretçiler için ilginç bir görüntü oluşturuyor.


Kâbe'nin etrafını genişletme projesinin ilk etabına 2009 yılında başlanmış ve bu kapsamda 2 bin 350 bina ve işyeri yıkılmış. Şimdilerde de ise ikinci aşama gerçekleştiriliyor. Kısa bir süre içinde 1900 bina ve işyeri daha yıkılacak.

Toplamda 100 milyar dolara yakın tazminat ödenecek. Altyapı, yol ve tünel inşaatları da hesaba katıldığında Kâbe'deki yeniden yapılanma sürecinin önemi ortaya çıkıyor. Ayrıca, Kâbe'yi Arafat, Mina ve Müzdelife'ye bağlayacak tren, Cidde-Mekke arası yapılacak otoban ve yine Mekke'den Medine'ye uzanacak hızlı tren gibi projeler de şehrin diğer bölgelerini zaten şantiyeye çevirmiş durumda.

Kaynak : http://www.risalehaber.com/news_detail.php?id=145837
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder