mahihaber İnternetten kontakt lens alınmaz - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

İnternetten kontakt lens alınmazGöz Hastalıkları Uzmanları tıbbi cihazlar ve protezlerin ilaçlar gibi doktor önerisiyle kullanılması gerektiğini, internetten usulüne uygun şekilde alınmayan ürünlerin organlarda hasara neden olabileceğini söyledi.

Tıbbi cihazlar gibi kontakt lenslerin de doktor kontrolünde kullanılmasının önemine işaret eden doktorlar, numaralı ya da kozmetik lenslerin göz hekiminin önerisi doğrultusunda satın alınması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de kontakt lens uygulamalarının kanunlarla düzenlendiğini, konuyla ilgili yasayla "optisyenlik müessesesinde reçetesiz kontakt lens satılmasının ve her türlü kontakt lens ve lens uygulamasıyla ilgili alet bulundurulmasının yasaklandığını" anlatılırken, ''Bu nedenle, nasıl ilaçlarımız reçeteyle eczaneden alınıyorsa gözlüklerimiz ve lenslerimiz de lens ve gözlük reçetesiyle optikçilerden alınmalıdır" ifadesini kullanıldı.

Kontakt lens reçetesinde, gözlük reçetesinden farklı olarak, lensin total çapı, eğrilik yarıçapı, materyali, su içeriği, takış şeması gibi bilgilerin bulunduğuna işaret edilirken, "Dolayısıyla sadece gözlük numarasının yer aldığı gözlük reçetesiyle kontakt lens almak büyük bir hatadır" diye belirtildi.

Hekimin uygun olduğunu düşündüğü kontakt lensi, hastanın gözünde görmesi gerektiğini dile getiren doktorlar, şunları kaydetti:


"İlk muayenede lensin gözdeki hareketleri, merkezileşmesi, lensle kornea arasındaki gözyaşı tabakasının kalınlığı, doktorun uygun gördüğü süre sonunda hastanın gözündeki değişiklikler, doktora o lensi reçete etme kararını verdirir. Kontrollerde ilk lensten vazgeçilip bir başka lens önerilebilir. Bu süreci, hastanın sadece gözlük numarasıyla internetten lens satın alması ile karşılaştırmak mümkün değildir."

-"Kontakt lens satışlarının yüzde 20'ye yakını internetten yapılıyor"-

Lenslerin dikkatli ve hijyen kurallarına uygun kullanmanın önemine değinen uzmanlar, kontrol edilmeyen yerlerden satın alınan lenslerin hijyenik problemlere yol açabildiğini söyledi.

Kimi internet sitelerinde kontrolsüz satışı yapılan kontakt lenslerin korneada mantar enfeksiyonuna neden olduğunu ifade edilrken, "Enfeksiyon tüm göze yayıldığında ve zamanında müdahale edilemediğinde göz kaybına neden olabiliyor" dedi.

AB ülkeleri ve ABD'de internetten kontakt lens satışına karşı yasalar bulunduğunu ancak dünya genelindeki satışın yüzde 20'sinin internetten yapıldığını belirten optisyenler, bazı ülkelerde bu konuda yasal açıklar bulunduğunu söyledi.

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder