mahihaber Hacda alışveriş tavsiyeleri - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hacda alışveriş tavsiyeleriALIŞVERİŞ TAVSİYELERİ

Tek mağazada ürün fiyatı sormayın.

Gerekirse fiyat listesi isteyin.

Liste fiyatlarını inceledikten sonra alışveriş yapın.

Ürünleri aldıktan sonra mutlaka kalite ve adet kontrolü yapın.

Özellikle ihram ve seccade alırken fiyata göre değil, kaliteye göre hareket edin.

Hac malzemelerinin satıldığı mağazalar Eminönü’nde Tahtakale ve Süleymaniye’de yoğunlaşıyor. Tahtakale Caddesi ve Fetva Yokuşu’ndaki mağazaların çoğu perakende satış yapan mağazalar. Her iki bölgedeki fiyatları gözden geçirip, sonra alışveriş yapın.

İster Türkiye’de ister Mekke - Medine ‘de olsun her alışverişinizde mutlaka pazarlık yapın. Fiyatları yarı yarıya indirmeniz mümkün. Haremeyn’de taksi tutsanız bile bu şekilde davranın. Yoksa seyahatleriniz tuzluya gelir.

Hurma alırken bunu Medine’ye ilk geldiğinizde halletmeye çalışın. Hac sonrası fiyatlar süper bir şekilde artmaktadır. Hiç gereği yokken hurmayı 5–10 kat fazlasına alırsınız hatta kaliteli hurmaya hasret dahi kalabilirsiniz. Hurmayı hurma pazarından almaya bakın. Hurma bahçelerine götürüldüğünüzde oradakilerle yetinmiş olursunuz. Hurma pazarına geldiğinizde daha fazla ve kaliteye sahip olursunuz. pazarlığı asla unutmayın. Paranıza acımayın, kaliteli hurmalardan alın. Hurmayı kolide alacaksanız kolinin altına üstüne bakın. Koliyi ters çevirtin. Sürprizlerle karşılaşmayın

Eşyalarınızı Kargo’ya verirken dikkatli olun. Daha önce denemediyseniz tanımadığınız kargo firmalarına rağbet etmeyiniz. Önceki yıllarda memleketlerine döndükten sonra kargolarına ulaşamayan yüzlerce hacıya rastlamak mümkün olmaktadır. İyice emin olmadığınız, araştırmadığınız kimselere güvenmeyin. Bazı kargocuların çok cüzi fiyata mal taşıdıklarını söyleyerek hacıların mallarını gasp ettiğini unutmayın. Medine ya da Mekke'de eşyalarınızı kapıya teslim ediyoruz diye size teklifte bulunanlara karşı çok UYANIK OLUN. Genelde kilo başına 3 riyalden fazla para vermeyin. Kargolarınızı daha önce güven vermiş kargocuları bulun. Döndükten sora eşya yerine hayallerinizi beklemeyin. Yukarıda da değindiğimiz gibi PTT Kargo en güvenli şirket olarak artık hacılara hizmet vermektedir.UNUTMAYIN KAPIYA TESLİM DENİLEN UYGULAMALARDA BİR DE İKİNCİ KARGO FİRMASINA AYRICA ÜCRET ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ.

Özel firmalarla giderken mutlaka sözleşme yapın. Türkiye’de 4 yıldızlı olan yer Arabistan’da 3 yıldızlı olabilir. Özel firmaların Diyanetten tescilli olmasına dikkat edin. Hizmet alamadığınız firmaları, sizi hayal kırıklığına uğratanları Tursab ve Diyanete şikayet edebilirsiniz.

Kolay ve kabul edilmiş bir hac yapmanızı dilerim.

Dürüst esnaf söylediklerimizden münezzehtir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder