mahihaber Doğum yapacak anneler Dikkat - Mahihaber
HADİSLERDEN

Doğum yapacak anneler Dikkat


Yılda 30 Bin insan göz problemiyle doğuyor

Türkiye'de yıllık 30 bin bebek, prematüre yani erken doğumla dünyaya geliyor. Bu bebeklerin çoğunluğunda ise göz sağlığı problemi ortaya çıkıyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Başmak, erken doğan bebeklerde beyin gelişimi gibi göz gelişiminin de tamamlanamadığını söylüyor.

Başmak, bu bebeklerin göz taramasının belirli bir haftadan sonra yapılması gerektiğini, aksi takdirde körlük riskinin arttığını vurguluyor.

Dolayısıyla 32 haftadan önce doğan veya 1,5 kilodan az miktarda doğan bütün bebeklerin belirli bir haftaya geldiklerinde muhakkak göz taramasından geçmeleri gerektiğinin altını çizen Başmak, tedaviyi şöyle anlatıyor: "Eğer bu göz taraması zamanında yapılmaz ve gerekli tedavileri yapılmazsa bu bebeklerde körlüğe kadar giden durumlar ortaya çıkabilir.

Prematüre bebeklerin gözbebeklerini büyüterek retinalarının damarlanmasını inceliyoruz. Ancak bu damarlanma belirli evrelere gelmediyse o zaman damarlanmanın oluşması için lazer gibi ufak müdahalelerle bu damarlanmanın sağlıklı gelişmesini oluşturmaya çalışıyoruz."

Kaynak : zaman
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder