mahihaber Kalabalık Ortamlar Göze Zarar veriyor - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Kalabalık Ortamlar Göze Zarar veriyor


Sık sık göz nezlesi oluyor, kızarıklar ve şişmelerden yakınıyorsanız bu haberi dikkatli okuyun.

Suçlu bulunduğunuz ortamm olabilir.

Göz Hastalıkları Uzmanı OP.DR O. MURAT UYAR yaptığo açıklamada toplu taşım  araçlarında olmak üzere kalabalık ortamlarda çok fazla duran insanlarda göze zarar veren başta göz nezlesi olmak üzere bir çok rahatsızlığı peşinden getiren virüslerin çabuk ve kolay şekilde yayıldığını söyledi.

Yüzün ve ellerin temiz turulmasının ilk alınacak tedbir olduğunu söyleyen Uyar, kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kalan kişilerin bilhassa hijyene dikkat etmesi gerektiğini, gözlerinde kızarıklık, gözde şişme, batma ve sulanma oldukları anda bir göz doktoruna mutlak surette görnmeleri gerektiği belirtti.

Doktor Uyar'ın yaptığı açıklama şöyle;,

Halk arasında göz nezlesi olarak da adlandırılan ‘epidemik keratokonjonktivit’ göz yüzeyinin en bulaşıcı enfeksiyonlarından biridir, etkeni adenoviruslardır.

Tüm dünyada, yılın hemen hemen her döneminde, her yaşta ve her iki cinste de görülebiliyor. Virüsün alınmasından sonra 2-12 gün içinde ortaya çıkan enfeksiyonun 2-3 hafta daha bulaştırıcılığı söz konusu. Okul, fabrika, hastane ve toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda başta gözyaşı olmak üzere virüslü salgılar eller aracılığıyla yayılır.

Tipik olarak, öncelikle bir gözde burun köküne yakın kısımda, sonra dış tarafta da hissedilen batma, yabancı cisim hissi oluşur.

Birkaç saat ile bir hafta içinde diğer gözde biraz daha hafif olmak üzere her iki göz kapaklarında belirgin şişlik, kızarıklık ve sulanmayı takiben korneadaki birikintiler ile ışıktan rahatsızlık ve görme bulanıklığı başlayabilir.

Muayene gerekli

Virüsü gösterebilen çeşitli laboratuvar testleri olsa da teşhis genellikle muayene bulguları ile konabilir. Gözde kızarıklık ve şişlik yapan diğer nedenlerin ayrımı ve korneanın incelenmesi için gözün biyomikroskopla muayenesi şarttır. Kulak önündeki lenf bezlerinin şişmesi ve hassasiyetine ek olarak solunum yolu ve/veya mide-bağırsak enfeksiyonu da tabloya eşlik edebilir.

Gözde kızarıklığın ve şişliğin hafiflediği dönemde, enfeksiyon tamamen geçti sanılırken özellikle kornea merkezinde oluşabilen birikintilerin ışıkları dağıtması ve astigmatizma nedeniyle aylarca, hatta yıllarca sürebilecek görme bulanıklıkları ve iş-güç kayıpları oluşmaktadır.

Hijyen çok önemli

Akut dönemde etkili bir tedavisi olmamakla birlikte bazı damlaların da rastgele kullanımı virüsün üremesini arttırabileceği ve enfeksiyon süresini uzatabileceği için sakıncalıdır. Rahatlatmaya yönelik yapay gözyaşı damlaları ve bakterilerin eklenmesi durumunda antibiyotikli damlalar kullanılabilir. Bu salgını tamamen önlemek mümkün olmasa da ancak biraz yavaşlatabilmek için en önemli yöntem, temizlik kurallarına uymak ve etkilenen kişilerin istirahati ve toplu ortamlara girmemeleridir.

http://www.aksam.com.tr/yasam/saglik/goz-nezlesi-salginina-temizlik-kalkani/haber-284650
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder