mahihaber Göz İlacını Pahalı Sattıklarından Cezalandırıldılar - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz İlacını Pahalı Sattıklarından Cezalandırıldılar


İtalyan Rekabet Kurumu'nun kestiği rekor cezaya, yaşlılarda yaygın görülen bir göz hastalığı ile diğer ciddi göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan
La Roche'un "daha ekonomik" ilacı Avastin'in yerine, Novartis'in "çok daha pahalı" olan Lucentis ilacının satılması için iki dev firmanın aralarında illegal bir anlaşma yaparak, piyasayı manipüle etmeleri ve İtalyan ulusal sağlık sistemini zarara uğratmalarının yol açtığı belirtildi.

Kurumdan yapılan açıklamada, iki firmanın ilaçlar üzerindeki bu değişikliğinin, İtalyan ulusal sağlık sistemini sadece 2012 yılında 45 milyon avrodan fazla zarara uğrattığı ve gelecekte de yılda potansiyel 600 milyon avroyu bulacak ek maliyet yaratacağı ifade edildi.

La Roche'a 90,5 milyon avro ceza gelirken, 92 milyon avro ödemeye mahkum edilen Novartis, zeminsiz olarak nitelediği suçlamalarla alınan kararın idari mahkemede temyize götüreceğini bildirdi.

İtalyan ilaç kurumu AIFA da konunun bütün Avrupa'yı ilgilendirdiğini belirtti. AIFA, halk sağlığını her zaman maksimum koruma odaklı düzenleyici sistem ile kurallara uymanın önemini yineledi.

http://haber.stargazete.com/dunya/iki-dev-ilac-firmasina-ceza/haber-852217
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder