mahihaber Göz Yorgunluğu İçin Egzersizler - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz Yorgunluğu İçin Egzersizler


Göz yorgunluğu genellikle bilgisayar ve televizyonekranlarına aşırı maruz kalmakla ortaya çıkar. Göz egzersizleri gibi doğaliyileştirici yöntemler göz kaslarını güçlendirebilir ve optik sinirleri rahatlatabilir.

Bu egzersizlerin düzenli olarak yapılması ise baş ağrılarını, göz kuruluğunu,görüş problemlerini ve daha ciddi durumları önleyebilir. Tüm yeni egzersizlergibi önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Avuçlamak, göz yorgunluğunu azaltmak, rahatlama sağlayarakgörüşü iyileştirmek için en iyi yöntemlerden biridir. Avuçlarınız ısınana kadarbirbirlerine sürtün. Gözlerinizi kapatın ve avuçlarınızla üstlerini örterekgiren tüm ışığı engelleyin. Ancak avuçlarınız göz kapaklarına değmesin. Şimdigözlerinizi açın ve bir süre karanlığa odaklanın. Bu sayede optik sinirlerrahatlar.

Rahat bir pozisyonda oturun. Kafanızı oynatmadan, yavaş vesürekli bir hareketle gözlerinizi mümkün olduğu kadar sağa götürün. Daha sonraaynı şekilde en sola kadar götürün. İki taraf için de üç kere tekrarlayın vesonra gözleri ortaya getirerek birkaç nefes süresince rahatlayın.

Gözleriniz açıkken, gözlerinizi saat yönünde dairesel birhareketle döndürün. Üç tam çember çizdikten sonra ortaya getirin. Gözlerinizikapatın ve bir nefes boyunca rahatlayın. Sonra gözlerinizi açarak aynı hareketisaat yönünün tersine yapın. Gözlerinizi ortaya getirin, kapatın ve rahatlayın.

Bir göz yastığıyla rahatlamak, optik sinirleridinlendirirken alın kaslarındaki gerilimi azaltır. Rahat bir pozisyondakafanızı biraz daha yüksekte tutun. Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınınüstüne birer göz yastığı yerleştirin. 15 dakika boyunca rahatlayın. Yavaşçakalkın ve gözlerinizin yavaşça ışığa alışmasına izin verin. Göz yastığıterapisi özellikle bilgisayar ekranına çok bakanlarda etkilidir.

http://www.milliyet.com.tr/goz-yorgunlugu-icin-iyilestirici-egzersizler-gozyorgunlugu-1862349/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder