mahihaber Diyabeti Olanllar Korkmasın - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyabeti Olanllar Korkmasın


Göz tutulumu diyabeti olanlan korkutmasın Şeker hastalığı olanların en çok korktuğu göz tutulumu için konuşan Prof. Dr. Güzey, "Diyabetli bir hastada göz tutulumunun saptanma oranı yüzde 40-45 civarındadır. Bu oran hastalığın süresi ile artış gösterebilir. Erken safhada yakalanan hastaların tedavileri çok daha kolay ve başarılıdır" dedi.

Diyabet hastalannın korkusu olan ve gözlerini kontrol etmekten çekindikleri göz tutulumu artık sorun olmaktan çıkıyor. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığı şeker hastalıklarında göz tedavisinde büyük bir çalışmalar yapıyor.

Şeker Hastalığı (Diabet) Şanlı. urfa'da batı illerine göre daha sık görülmekte olup, komplikasyonlan daha erken oluşmakta ve daha ağır seyreden bir hastalık türü. Bunda yöredeki beslenme alışkanlıkları ve şişmanlığın yaygın olmasının etkileri vardır.

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Harran Üniversitesi Göz Polikliniği Ana Bilim Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Güzey, "Diabetik retinopati, şeker hastalığına bağlı olarak gözün arka bölümünde ışığa hassas bir doku olan retina tabakasının (ağ tabaka) etkilenmesi üe ortaya çıkan ve körlüğe sebebiyet verebilen bir durum olup, diabetin tedavi edilebilir bir komplikasyonudur. Genelde iki göz de etkilenir. Hastalığın başlangıcında hastanın hiç şikâyeti olmayabilir, bulgular zamanla ortaya çıkar. Diyabetli bir hastada göz tutulumunun saptanma oranı yüzde 40-45 civarındadır. Bu oran hastalığın süresi ile artış gösterebilir. Erken safhada yakalanan hastaların tedavileri çok daha kolay ve başarılıdır" dedi.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ "Hastanın yakınması olmadan göz hekimine başvurması çok önemlidir" diyen Güzey, erken evrede laser ışık koagülasyonu ile tedavi edilen hastalann yüzde 80-90 civarındaki grubunda körlüğü engellemenin mümkün olduğun kaydetti. Güzey, "Tedavinin etkinliği ve yöntemleri, yaklaşık 40 yıllık çalışmalarla ortaya konulmuştur. Tedavide, artık yerleşmiş olan bu tedavi yöntemini 1996'dan beri uygulamaktayız. Usulüne uygun ve doğru zamanlanmış tedaviler ve hastanın dahili problemlerinin kontrole alınması ile, diabetik retinopati nedeniyle gelişen körlük oranları çok düşmüştür. Ancak en keskin gören nokta olan makula bölgesindeki sıvı birikimi (ödem) varlığında görmeyi korumak için göz içine dışarıdan ilaç enjeksiyonları son dönemde tedavi alanına girmiştir. Bu tedavilerin bir süresi olduğundan enjeksiyonların tekran gerekebilir. Retinanın yeni damar oluşturan sinyalleri ortaya çıkarmaması ve damar sağlamlığını koruması için de, bu işlemde rolü olan faktörlere karşı geliştirilen anti VEGF adını alan bir grup yeni ilacın göz içine uygulanması günümüzde en sık başvurulan tedavi yöntemi olmuştur. Son yıllarda Harran Üniversitesi Göz Kliniğinde de bu ilaçlar yoğun olarak uygulanmaktadır. Bu şekilde gözün arkasındaki su toplanmalan ve yeni damar oluşumlan tedavi edilerek hastalar körlükten korunmaktadır. Elde edilen başarılı tedavi sonuçları Uluslararası kongrelerde de sunulmuştur" diye konuştu.

http://www.sanliurfahaber.com.tr/goz-tutulumu-diyabeti-olanlan-korkutmasin-180899h.html

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder