mahihaber Göze Bak Kendini tanı... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göze Bak Kendini tanı...


Şaşırtıcı gelse de, yalnızca gözlere bakarak vücudumuzun diğer bölümleri hakkında çok önemli çıkarımlarda bulunabiliriz.

Bunu yapabilmeniz için doktor falan olmanız da gerekmiyor, bahsedeceğimiz işaretleri tek tek kontrol edip ne kadar sağlıklı olduğunuzu anlayabilirsiniz!

Gözlerinizin renginden tutun da göz bebeklerinizin büyüklüğü, ışığa hassasiyetiniz bile size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Düzenli olarak göz kontrolü yaptırarak hem tedbiri elden bırakmamış olursunuz hem de gözleriniz dışındaki organlarınıza da kulak vermiş olursunuz.

1. Gri Halkalar

Korneaların etrafında gri halkaların bulunması yüksek kolesterol ve trigliserit oranına sahip olduğunuzun işaretidir. Genellikle, gözlerinizde böyle görünür bir etki bırakabilmeleri için kolesterol ve trigliserit seviyenizin çok yüksek olması gerekir. Bu yüzden, eğer böyle bir belirtiyle karşı karşıya gelirseniz hemen aile hekiminize danışmanız gerekir. Eğer yapılacak kan testi sonucunda gerçekten de yüksek seviyelerdeyseniz, muhtemelen yeni bir diyet programına başlamanız gerekecektir.

Bakalım kolesterol ve trigliserit dışında nelerin habercisi olabilir gözlerimiz?

2. Kuru ve Işık Hassasiyeti Olan Gözler

Mutlaka hayatınızın bir döneminde hepiniz gözlerinizin kuruduğunu ve ışığa karşı hassasiyet gösterdiğinizi hissetmişsinizdir. Sjogren hastalığının belirtileri olarak kabul edilen bu tarz şikayetleriniz varsa, zaman kaybetmeden bir doktora danışmalısınız. Sjogren hastalığını kısaca açıklayacak olursak, beyaz kan hücrelerinin nem üreten dokulara zarar vermesidir. Gözlerde kuruluğa sebep olan da gözlerimizin yeterince nemlenememesidir. Sjogren hastalığı gözlerin yanı sıra böbreklere, ciğerlere ve ağza da zarar verir. Eğer şüphe uyandıracak kadar ağır belirtileriniz varsa ve zamanla kaybolmuyorlarsa, en iyisi bir göz doktoruna gitmeniz. Zamanında tedbir alırsanız küçük bir göz damlasıyla bile durumu hemen toparlayabilirsiniz.

3. Kızarık Gözler

Bazı insanların gözleri mevsimsel olarak kızarabilirler. Bu normaldir fakat böyle küçük alerjik problemler dışında altta yatan ciddi bir sorun da olabilir. Kızarık gözler yüksek kan basıncının göstergesidir. Yüksek kan basıncı damarlarda sıkışmaya neden olabilir ve göz çevresinde bu kızarıklık olarak dışa yansır. Kan basıncınızı ölçtürürseniz hem içiniz rahat etmiş olur hem de göz kızarıklığınızın sebebi buysa doktor tavsiyeleriyle atlatmış olursunuz. Doktora gidecek vakit bulamayanlar için biz de birkaç küçük tüyo vermiş olalım: öğünlerinizde sodyumu azaltıp potasyumu çoğaltırsanız kan basıncınızı düşürebilirsiniz. Pancar suyu içmek de alternatif bir yöntem olabilir.

4. Farklı Büyüklükte Göz Bebekleri

Göz bebekleri normal şartlar altında her iki gözümüzde aynı boyuttadırlar. Göz bebekleri ışığı içeri alarak görmemize yardımcı olurlar, karanlıkta büyümelerinin nedeni de budur. Karanlıkta göz bebeklerinin büyümesi bir problem olmasa da, bir göz bebeğinizin diğerine kıyasla büyük olması ciddi bir problemdir. Bu kalp krizinin ya da beyin anevrizmasının bir ön belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra, tümör belirtisi de olabilir. Göz bebekleriniz arasında bariz bir boyut farkı sezerseniz, hemen bir doktora görünmenizde yarar var.

5. Gözlerde Kaşıntı

Göz kaşıntısı farklı boyuttaki göz bebekleri kadar ciddi bir problem değildir ve genel olarak alerji kaynaklıdır. Eğer alerjiniz varsa, vücudunuzun salgıladığı hormonlar kaşıntıya sebebiyet verebilir. Bu hormonlar kaşıntının yanı sıra burun akması, boğazda ağrı ya da cildin pul pul dökülmesi gibi problemleri de beraberinde getirebilir. Neyse ki, alerjik sorunları çözmek gayet kolaydır. Mesela Claritin veya Benadryl gibi ilaçlar kullanarak alerjinizin üstesinden gelebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, doktorunuz onaylamadığı sürece alerji için herhangi bir ilaç kullanmamalısınız.

6. Sarımsı Gözler

Özel bir makyaj falan değilse, sarımsı gözlerin pek ilgi çekici olmadığını itiraf etmek gerekir. Jaundice hastalığı gözün normal şartlarda beyaz olan kısmının sarımsı bir renk almasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bilirubin adı verilen sarımsı madde eğer kanda fazlaca salgılanırsa, gözlerinizin rengine de etki edebilir. Böyle bir durumda yine doktora danışmanız gerekir.

7. Sulanmış Gözler

Sulanmış gözlerin birçok muhtemel sebebi olsa da, genel olarak enfeksiyon kapılması sonucunda ortaya çıkarlar. Eğer bu enfeksiyon bakteriyelse, gözlerde ağrıya da sebep olabilir. Gözleriniz ciddi biçimde sulanmışsa ve bir türlü geçmek bilmiyorsa, en iyi fikir gidip bir doktora görünmektir. Öte yandan, gözleriniz sadece belirli koşullar altında sulanıyorsa, mesela saatlerce bilgisayar başında vakit geçirdikten sonra, endişelenecek bir durum yok demektir. Gözlerinizi ara sıra kapatıp dinlendirirseniz geçiçi de olsa rahatlama sağlayabilirsiniz.

Gözler… İnanılmazlar değil mi? Gözler sayesinde görür, hatta bazen içimizdeki duyguları tüm samimiyetimizle yansıtırız. Sağlığımız hakkında bile sayısız ipucu verir gözlerimiz. Yol yakınken işleri kontrol altına alabilmek için, gözlerin ne demeye çalıştığına kulak vermemiz gerekir. Peki bu yazıyı okumadan önce gözlerinizin genel sağlığınız üzerindeki öneminin farkında mıydınız?
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder