mahihaber Göz Doktoru Umut Tacirlerine Karşı Uyardı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz Doktoru Umut Tacirlerine Karşı Uyardı


Yıllarını göz hastalıklarına adamış olan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr. Murat Uyar "Umut tacirlerine dikkat" diyerek bazı göz hastalıklarının henüz tam tedavileri mümkün olmadığını, çözümü olmayan göz hastalıkları için hastaların çok dikkatli olmalarını söyledi.


UYAR, Akşam gazetesindeki köşesinde "Tedavisi olmayan göz hastalıkları" başlığı ile yazdığı yazısında bir göz doktorunun yetişmesinin 4 tane 4 yıllık fakültesini bitirmeye denk geldiğini, göz hastalıkları uzmanı olabilmek için ülkemizde liseden sonra en az 11 yıl olmak üzere zorunlu hizmetlerle 14-15 yıl gibi uzun ve çok zorlu bir süreç söz konusu olduğunu söyledi.

Dr. Murat Uyar, " Yaşam dünyaya gözleri açmayla başlıyor, yummayla, kapatmayla bitiyor; şairin dediği gibi ömür göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor  Ömür boyunca beş duyunun hepsinin yeri ve önemi ayrı olsa da görme bambaşka; öyle ki içinde ‘’göz’’ veya ‘’görme’’ geçmeyen şiir, şarkı neredeyse pek yok.

Günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere ve ilerlemelere rağmen ne yazık ki bazı göz hastalıklarının henüz tam tedavileri mümkün değil. İşte bu nedenle de ne yazık ki çeşitli suistimallere şahit olmaktayız. 

Günümüzde tam tedavileri olmamakla birlikte, deneysel çalışmaların sürdüğü başta tavukkarası (retinitis pigmentoza) ve Stargardt hastalığı olmak üzere çeşitli göz hastalıklarında yanıltıcı bilgi ve reklamlarla çaresiz insanlara umut ticareti yapanlar arasında ne yazık ki sülükçüler gibi göz uzmanı olmayan tıp doktorları var" dedi.

 " Bunların hiçbir ciddi bilimsel çalışmaları olmamasına rağmen, çeşitli medya organlarında ve web sitelerinde çeşitli pazarlama taktikleriyle insanları çekmeye çalışıyorlar. Bu hastaların az da olsa kalan görüntülerini tehlikeye atacak herhangi bir uygulama, belki de birkaç yıl sonra çıkacak gerçek bir tedavi şansını tamamen kaybetmelerine neden olabilecektir.

Bu konuda Bakanlıkça yasal denetimlerin yanı sıra toplumun da aydınlatılması çok gereklidir. Sadece göz hastalıklarından değil, göz sağlığından da sorumlu 4000 göz hekiminin resmi derneği Türk Oftalmoloji Derneği’nin gozsagligi.todnet.org/ sitesinden yararlanılabileceği gibi göz hastalıkları uzmanlık belgesi olan hekimlere danışılması da uygun olur. " diyerek sözlerine devam eden Oftalmolog Doktor Murat UYAR vatandaşların bu konuda çok dikkat etmeleri gerektiğini, her önüne gelene gözleriyle oynama fırsatı vermemelerini hem gözlerinden hem de keselerinden çok şey kaybedeceklerini vurguladı.

Haber Özel : Gözegeldik.blogspot.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder