mahihaber Bitter Çikolatayla Glokomu Önleyebilirsiniz - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bitter Çikolatayla Glokomu Önleyebilirsiniz


Bitter Çikolatayla göz tansiyonunuzu dengede tutabileceğinizi, bir boğum kadar günde bir kez yediğiniz o kara ve acımsı tadıyla pek kimsenin sevmediği bitter çikolatayla göz tansiyonunuzun yükselmesini yada düşmesini bir nebze de olsa önleyebileceğinizi biliyor muydunuz.


Gözlerimde retina dekolman sonrası oluşan glokom, bildiğimiz şekliyle göz tansiyonu hastalığım için kontrole gittiğim hastanedeki Op. Dr. Zeynep Kayaarası Öztürker'e bir türlü 18/22 arasında değerlerle başımın belası olan hastalığım için görüştüğümde "başka çaresi yok mu dediğimde sevindirici bir haber alamamıştım.

"Damlalarımızı düzgün kullanın" cümlesinin ardından tıp dünyasında da kabul edilen ve benim de pek vazgeçmek istemediğimi çikolata sevdamı destekleyecek bir söz söyledi ki bana bir müjde gibi geldi.

Gözlerim için "bitter çikolatanın faydalı olabileceği..."

Op. Dr. Zeynep Kayaarası yaptığı bilgilendirmede " lifli yeşillikler, parlak renkli meyveler ve sebzeler... Bitter çikolatayı da ekleyebiliriz dedi. Ve ardından bilgilendirmesine şu şekilde devam etti.

"Bitter çikolata, flavonoid denen bir çeşit antioksidan özelliği taşıyor. Flavonoidler, kötü kolesterolü düşürmede, gözlerde ve vücudun tamamında bulunan damarları korumada ve kan dolaşımını artırmada etkili. İçeriğindeki bakır sayesinde, sağlıklı sinir fonksiyonunu destekliyor ve optik sinirlerdeki hasarı önlüyor. Belki de en önemlisi, bitter çikolatanın içerdiği antioksidanlar, Sarı göz hastalığına karşı savaşıyor!

Son yapılan araştırmalardan birine göre, bitter çikolata yemenin görüşünüzü iyileştirmek dışında beyin, kalp, böbrek gibi hayati organlar için tehdit oluşturan hipertansiyonun düşürülmesine bitter çikolata tüketiminin de katkı sağlayabileceği söylenmektedir." dedi

Aklınızda olsun...

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder