mahihaber Bebeğinizin gözü olduğundan henüz büyük ve daimi yaşarıyorsa - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bebeğinizin gözü olduğundan henüz büyük ve daimi yaşarıyorsa


Bebeğinizin gözü olduğundan henüz büyük ve daimi yaşarıyorsa, vakit kaybetmeden kesinlikle bir tabip muayenesinden geçmesi gerekir diyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ümit Aykan bebeklerde görülen glokom hastalığı konusunda şu bilgileri verdi:


• Glokom ya da halk arasında tam olarak doğruyu yansıtmamakla beraber malum ismi ile "göz tansiyonu ya da Karasu " hastalığı, görme sinirinde sebebi tam olarak bilinmeyen bir nedenden ötürü daimi bir şekilde hasarlanmaya ve tedavi edilmediği takdirde de vakit içerisinde görme alanında yaygın kayıp sonucu körlüğe neden olabilen birçok farkli tipte hastalık için müşterek olarak kullanılan bir terimdir. Glokom isimi altında toplanan tüm hastalıklarda müşterek bulgu görme alanında kayıp ve körlük gelişimidir.
• Çoğunlukla 40 yaş üzerinde henüz sıklıkla görülen glokom hastalığı, yeni doğan ve 2 yaş altı çocuk yaş grubunda da görülebiliyor. Bunlara "konjenital glokom" isimi verilir.

AKRABA EVLİLİKLERİNDE HENÜZ SIK GÖRÜLÜYOR

• Bebeklerde glokomun görülme sıklığı çok nadirdir. Yaklaşık 10 bin canlı doğumdan birinde konjenital glokom izlenmektedir. Ancak bir takım etnik gruplarda konjenital glokom henüz sık olarak izlenmektedir. Bu nedenle konjenital glokomun ortaya çıkmasında akraba olan kişilerarası evlilikler ve genetik faktörlerin önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

AİLEDE DAHA ÖNCE GÖRÜLDÜYSE KESINLIKLE KONTROLE
• Glokom tedavi edilmediği takdirde körlükle sonuçlanan bir hastalıktır. Glokom hastalığında yitirilen görme fonksiyonunu geriye kazanmak maalesef olası değildir. Bu nedenle tanı konulduğu andan itibaren tedavinin amacı geriye kalan görme potansiyelini savunmaya yöneliktir.
• Akraba evliliği yapan çiftler bebek sahibi olduklarında kesinlikle en erken dönemde bebeklerini göz hekimlerine kontrole getirmelidirler.
• Bilhassa ailede glokom hastalığı varsa ya da yakınları arasında glokomlu bebek mevcut ise bu konuda henüz titiz davranmalıdırlar. Ülkemizde yapılan çalışmalarda konjenital glokom ile ilişkili bir takım genler tanımlanmıştır. Bu nedenle doğum öncesi genetik tanı yollarından de istifade etmek mümkündür.

GÖZLERİ SÜREKLİ YAŞARIYORSA DİKKAT
• Glokom hastalığında erken tanı çok büyük ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle anne babaların yeni doğan bebeklerinin davranışlarını iyi gözlemlemeleri gerekiyor.
o Bebeğin gözünün olağandan henüz büyük olması,
o Işıktan bebeğin çok rahatsız olması ve gözlerini ışıktan sakınması,
o Gözyaşı salgısında artış ve yaşarma yakıntılarının olması olası bir hastalığa işaret ediyor olabilir.
• Bu bulgular mevcut ise göz hekimleri bebeği genel anestezi altında muayene eder. Bu sırada göz içi basıncı ölçülür, kornea çapları ölçülerek göz boyutlarında artış somut olarak ortaya konur ve şayet kornea bulanıklığı engel teşkil etmez ise, optik hudut ve göz açı bölgesi muayenesi inşa edilerek tanı konulur.

SÜREKLİ TAKİP GEREKİR
• Bebeklerde görülen glokomun tedavisinde tek tercih cerrahi yöntemlerdir. İlaç ve lazer tedavilerinin pek muvaffakiyet şansı yoktur. Operasyon ertesi göz içi basıncı düşürüldüğü takdirde hastalık kontrol altına alınmış olur.
• Ancak bu hastaların yaşam boyunca glokom uzmanlarınca takip edilmesi ve göz içi basıncı yükseldiği takdirde ek ilaç, lazer girişimleri ya da yeni bir cerrahi yöntem kullanmak suretiyle glokom hastalığını kontrol altına alması gerekmektedir.

GLOKOMLU ÇOCUK KORUYUCU GÖZLÜK KULLANABİLİR
• Glokom hastalığı olan ve bu nedenle cerrahi müdahale uygulanmış çocukların tüm yaşamları boyunca bir glokom uzmanı tarafından hastalıkları takip edilmelidir. Şayet hastalık nedeniyle ciddi görme kaybı gelişmiş ise geride kalmış görme rezervinden en yüksek derecede yararlanması için az görenlere yardım ve görme rehabilitasyonu açısından uzmanlaşmış kurumlardan yardım alınmalıdır.
• Bunun yanı sıra çocuklar göz bölgelerine ek travma olmaması açısından ebeveynleri tarafından dikkatlice yetiştirilmelidirler. Mevcut görme fonksiyonunu riske sokacak her türlü travma ya da girişimden kaçınılması uygun olacaktır. Bu amaç ile koruyucu gözlüklerden istifade etmek yerinde olacaktır.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder