mahihaber Göz dibi Muayenenizi Yaptırdınız mı - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Göz dibi Muayenenizi Yaptırdınız mı


"Kurban Bayramını yaşadığımız bugünler ve Ramazan ayı sonrası yaptığımız bayramlarda nedense ya tatlıyı ya da eti çok kaçırıyoruz. Midelerin bayram ettiğini sanırken dünyaya açılan penceremiz olan gözlerimize verdiğimiz zararı düşünmüyoruz." diyen Doçent Doktor Osman Murat Uyar bilhassa Kurban Bayramına özgü kurban etleri, baklavalar, börekleri aşırı tükettiğimizde midemizin yorulmasından ziyade gözlerimize verdiğimiz zarar konusunda bizleri uyarmaktadır.

Uyar, " Gözler de mideler de bayram ediyor gibi görünse de her şeyin fazlası, aşırısı genel sağlığı, dolayısıyla göz sağlığını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp kapak hastalıkları, yüksek kolesterol, damar sertliği olanlarda damar tıkanıklıkları ve göz kanamaları ile ani körlükler oluşabiliyor. Hareketsiz kalan, sigara kullanan ve az su içen kişilerde bu risk daha da artıyor. Birkaç dakika süren geçici görme kayıpları bunun ilk habercisi olabileceği gibi gözdibi muayenesiyle bu durumları önceden kestirebilmek, olduğunda da erken teşhisle en az zararla atlatmak mümkün.  Ancak, özellikle göz atardamarı tıkanıklıklarında ilk bir saat çok kritik. Bu bir saat içinde göz hekimine yetişemeyenler de kalıcı körlük kaçınılmaz. "dedi.

Acil göz nöbetleri
Göz Hastalıkları Uzmanı Doc. Dr. Murat Uyar, insanların hiç yapmadığı bir çok göz doktorlarının da göz muayeneleri için gelen hastalara uygulamadıkları göz dibi muayenelerinin herkes tarafından mutlak surette senede bir kere yaptırmalarını, yukarıda sayılan hastalıklardan birine sahip olanların ise yılda 2 kez göz dibi muayenesi yaptırmalarının şart olduğunu söyledi.

"Hatta bayramda aşırı tüketim yapıldığında gözlerinde geçici görme kaybı hissedenlerin hastanelerde bulunan Acil Göz Servislerine vakit kaybetmeden gitmeleri gerektiğini söyleyen Uyar,  "Araya giren uzun bayram tatillerinde hekimlere ulaşmak zor olsa da özellikle çoğu üniversite ve eğitim araştırma hastaneleri ile bazı özel hastanelerde hafta sonu, bayram dahil olmak üzere göz hekimleri gece, gündüz nöbet tutuyor. Gözün en acil hastalığı olan atardamar tıkanıklıklarında meslektaşlarımız zamana karşı yarışarak damar açıcı manevralar, masajlar, işlemler ve ilaçların yanı sıra hiperbarik oksijen tedavisiyle retinanın oksijensiz kalma süresi ve olasılığını azaltarak görmeyi kurtarmaya çalışıyorlar. Tıkalı geçen her saat görme şansını azalttığı için bu duruma baştan hiç meydan vermeyecek şekilde genel sağlığa ve önerilere dikkat etmekte fayda var. "dedi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder