mahihaber Suudi Türklerin Hacca Gelmesini İstemiyor Mu ? - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Suudi Türklerin Hacca Gelmesini İstemiyor Mu ?700 Bine yakın Suudi Arabistan'da yaşayan insanların hac görevini yaptığı ülkede Türkiye'ye 61 Bin kota verilmesi başta Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez' olmak üzere bir çok Türk'ün tepkisini çekti

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından Türkiye'ye uygulanan kotayı eleştiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez "En zorlandığımız mesele kota meselesi. Suudi yetkililerle birlikte gündeme getirmeliyiz" dedi

Mekke'de basın mensupları ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hacda Suudi Arabistan yetkilileri tarafından Türkiye'ye uygulanan kotayı eleştirerek, "Türkiye'den bu yıl 61 bin hacı adayına vize verildi. Ancak Suudi Arabistan'da yaşayan 237 bini Suudi vatandaşı olmak üzere 696 bin kişiye bu yıl hac yapma imkanı tanındı. Bu konuyu Suudi yetkililerle birlikte gündeme getirmeliyiz" dedi.

Önceki yıllara kadar kendi vatandaşlarına da kota uygulayan Suudi Arabistan geçen yıldan beri kota barajını aşarak hemen hemen her vatandaşına hac yapma imkanı tanıdı. Bu yüzden olduğundan fazla talep gören hac için kendi vatandaşlarını kabul eden Suudi Hükümeti ebola virüsü ile yayılan hastalık bahanesiyle Afrikalılara yasak getirirken yaşlıların çokluğu yüzünden Türkiye'ye kota uygulayarak kendi vatandaşlarına yer ayırmayı tercih etti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez "Kota meselesinin en çok zorlandığımız mesele. Her gittiğim yerde yaşlı vatandaşlarımızdan bizi zorlayan eleştiriler alıyorum" diye konuştu.

Lüks Otellerde 50 Bin Kişi kaldı

Zengin Müslümanların bu yıl hac ibadetine ilgi göstermediği de lüks otellerin boş kalmasından, beklenen talebİn gelmemesinden anlaşıldı. Kâbe'nin çevresindeki lüks otellerde sadece 50 bin hacının konakladığını, daha çok dar gelirli insanların yıllarca biriktirdikleri paralarla hac ibadetini yerine getirdiğini gözlemlendi.

Haber Özel : Erol KARA
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder