mahihaber Göz Yaralandığında - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz Yaralandığında


Göz Yaralandığında

Görme organımızdaki yaralanmaları birkaç başlık altında inceleyebiliriz:

1- Yaralanmalar:

* Korneada yabancı cisim bulunması (göze yabancı cisim kaçması)
* Göze yabancı cismin batması
* Yırtılmalar

2- Yanıklar:
* Kimyasal yanıklar
* lsı (termal) yanıkları
* Işın yanıkları 1- YARALANMALAR:

Göze yabancı cisim kaçması:

Yabancı cisim ( toz, kirpik vb) kornea üzerindedir veya gözkapağı altındadır. Bu durumda göz temiz su ile yıkanır. Eğer cisim göz kapağının altındaysa, göz kapağı ters çevrilerek pamuklu çubukla uzaklaştırılabilir.

Yabancı cisim batmışsa: Genel kural burada da geçerlidir: Batan cisimler çıkarılmaz, sabitlenir. Üzeri koni biçiminde bir malzeme (veya bardak) ile kapatılır. Gözler birlikte hareket ettiğinden sağlam göz de kapatılmalıdır.

Yırtılmalar: Yaralı göz hemen steril gazlı bezle kapatılır, sağlam gözde kapatıldıktan sonra en kısa sürede hastaneye götürülmelidir.

 2- YANIKLAR:

Kimyasal Yanıklar:

Tek ve ilk acil tedavi yıkamaktır. Yıkamak için her türlü temiz su (varsa serum fizyolojik tercih edilmelidir) kullanılabilir. Koşullar suyu göze dökmeyi, hastanın başını musluk altına sokmayı, su ile dolu bir kap içine göz sokularak göz kapaklarının hızla kırpıştırılmasını gerektirebilir. Gözü yıkarken suyun akış yönü içten dışa doğru olmalıdır, aksi halde sağlam gözde etkilenebilir. Daha sonra her iki gözde kapatılarak hastaneye ulaştırılır. Yıkama süresi en az 15 dakika olmalıdır.

Isı (alev) yanıkları: Göz kapakları genellikle kapanır ve yapışabilir. O nedenle her iki göz yıkandıktan sonra ıslak pansumanla kapatılarak hastaneye götürülmelidir.

 Işın yanıkları: Kızılötesi ışınlar, çıplak gözle güneş tutulmasının izlenmesi, lazer ışını retinada ağrısız ancak kalıcı görme kaybına neden olur. Kaynak yapmak, uzun süreli güneş lambasına, ultraviyole ışınlarına ve parlak ışınlara (karla kaplı alanlar, çöl, durgun deniz gibi) maruz kalmak gözde yüzeysel yanıklara neden olabilir. İlk anda fazla belirti görülmezken, 3-5 saat sonra kızarıklık, şişlik, aşırı gözyaşı salgılanması görülebilir. Gözler yine ıslak pedlerle kapatılarak, kişi hastaneye götürülür.

Hangi tip göz yaralanması olursa olsun, yaralı gözün yanı sıra sağlam göz de mutlaka kapatılmalıdır, yaralı gözün daha fazla zarar görmemesi için!.
  • Kesinlikle ovalamayın.
  • Yabancı cisim kaçmışsa gözü daha fazla çizmesine veya derinlere gitmesine neden olmayın. 
  • Gözde açık bir yara oluştuysa yıkamak dışardan içeri mikrop girişine neden olabilir. 
  • Ancak kimyasal yaralanmalarda bir göz hekimine ulaşmak zaman alacaksa, ilk yarım saatte mümkünse steril serumlarla veya temiz suyla yıkamak kimyasal maddeyi seyreltip derin tabakalara işlemesine engel olacaktır. Bunun dışında, göz kapaklarını kıpırdatmayacak şekilde bandaj uygulayarak göz hekimine yönlendirmek en mantıklı yaklaşımdır.
  • Göze kaçan demir, bakır gibi yabancı cisimler çıkartılamadığı takdirde, göz tabakalarında ödeme ve reaksiyona neden olabilmektedir. 
  • Kapakların içine saklanan yabancı cisimler ise ancak kapaklar çevrilerek görülebilir. Bugün en modern tekniklerle ne kadar başarılı ameliyatlar yaparsak yapalım, şiddetli göz travmalarında hiçbir şeyin eskisi gibi olması mümkün değil. Bu nedenle koruyucu önlemler çok büyük önem taşıyor.

Operatör Doc.Doktor Murat Uyar

http://muratuyar.com.tr/dr/index.php?option=com_content&view=article&id=111%3Agoz-yaralanmalari&catid=8%3Abilgilendirme&Itemid=156&lang=tr
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder