mahihaber Lazer tutuculardan nasıl korunmalıdır - Mahihaber
HADİSLERDEN

Lazer tutuculardan nasıl korunmalıdır


İster eğlence amaçlı isterse terör dahil farklı kullanım alanlarında “pointer” olarak isimlendirilen lazer ışıklı işaretleyicilerin kullanılması ve göz için çok tehlikeli olması göz doktorları tarafından yasaklanması gereken cihaz olarak vurgulandı.

Son yıllarda lazer işaretleyicilerin piyasada maskot ve oyuncak gibi amaçlarla kullanılmak üzere yaygın bir şekilde satıldığını belirten uzmanlar şunları söyledi:
"Okullarda beyaz tahtada yazı ya da şekilleri ışıkla işaretleyerek göstermek için kullanılan ışıklı işaretleyiciler, maskot ve benzeri ışıklı oyuncaklar lazer ışığı ile çalışıyor. Bu ışınlar kasten ya da kazara doğrudan göze gelir ise, gözde kamaşma veya kısa süreli körlük oluşabilir ve hatta kalıcı hasara bile neden olabilirler."
Özellikle çocukların lazer işaretleyicileri veya lazer ışığı yayan oyuncakların etkilerine maruz kalmamaları gerektiğini vurgulayan göz doktorları “ "Lazer ışığı yayan oyuncakların yapılmasına da satılmasına da asla izin verilmemelidir. Okullarda ve sınıflarda eğitim amacı ile kullanılan lazer işaretleyiciler e yasaklanmalı.  Bunların ışığı kesinlikle öğrencilerin veya diğer insanların gözüne doğru tutulmamalıdır.
LASER işaretleyici ile yolcu uçaklarının seyir güvenliğinin tehlikeye düşürülmesi, göstericiler tarafından kolluk kuvvetlerine karşı kullanılmaya başlanmasıyla birlikte polislerin de böyle bir durumda  gözlerini korumaları için dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

Göz sağlığı uzmanları, internette  ‘’50 km menzilli, 1000 mW lık güç’’ şeklinde ulu orta satılan bu cihazların kötüye kullanımının engellenmesi için yetkililerin ve toplumun bilgilendirilmesi nin önem arz ettiğini söylediler.
Güçlere Göre Etkileri
5  mW   16 metre içinde maksimum göz hasarı ve  80 metreye kadar geçici körlük, ancak 3.5 km den sonra zararsız
50 mW   50 metre içinde maksimum göz hasarı ve  250 metreye kadar geçici körlük, ancak 11 km den sonra zararsız
500 mW 160 metre içinde maksimum göz hasarı ve 800 metreye kadar geçici körlük, ancak 35 km den sonra zararsız

Laser işaretleyicilerin olduğu yerde neler yapılır 
•LASER işaretleyiciler kişilere doğrultulmamalı,
•Küçük yaştakilerin LASER işaretleyicileri kullanmasına izin verilmemeli,
•LASER işaretleyiciler ayna benzeri yansıtıcı yüzeylere doğrultulmamalı,
•Üzerinde uyarı mesajı ve sınıfı bulunmayan LASER işaretleyiciler satın alınmamalı,  kullanılmamalıdır.

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder