mahihaber Göz nakli nedir, ne değildir - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Göz nakli nedir, ne değildir


Bir çok yerde okumuşuzdur. Organ nakli..  Üzerinde halen tartışmalar yapılsa da organ nakli hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur.  Hatta din alimleri bile bu konuda farklı düşünseler bile yaşama azmi insanlar için organ naklini zorunlu tutmuştur.

Pekala, göz için organ nakli söz konusu mudur? Yaptığımız araştırmalarda göz nakli diye bilinen durumun organ nakli olmadığı doku nakli olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Halk arasında göz nakli olarak bilinen kornea nakli hususunda edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum.

Kornea gözün ön bölümünde bulunan kırıcılığı en yüksek,  kubbe şeklinde olan  saat camı görünümündeki saydam tabakadır. Korneanın görevi göze gelen ışınları kırarak retina üzerine odaklamaktır. Korneanın arkasında gözün rengini veren iris dokusu bulunur.

Korneanın saydamlığı birçok hastalık tarafından bozulabilir. Bu hastalıklar doğuştan, genetik kökenli veya mikrobik olabilir. Kornea hasar gördüğünde şişme veya leke oluşumu meydana gelir. Kornea düzenliliği ve saydamlığı bozulur. Korneada skar, ödem veya başka bir nedenle oluşan düzensizlik ışığın yansımasına, dağılmasına, bulanık görmeye ve görme kaybına neden olur. Keratokonus gibi bazı hastalıklar ise korneanın şeklini değiştirilerek kornea naklini gerekli kılabilirler.

Kornea ihtiyacı olan hastalar, Göz ameliyatı sonrası korneanın şeffaf kalmasını sağlayan hücreler hasar görürse ve kornea bulanıklaşırsa, konikleşen kornea tabakasına maruz kalmış hastalar, Kalıtsal geçiş gösteren bazı kornea hastalıkları,  Yaralanma sonrası korneasında leke oluşanlar, Kornea nakli sonrası nakledilen korneanın vücut tarafından reddedilmesi ve bulanıklaşması durumlarında
kornea nakli ameliyatı gereklidir.

Kornea naklinde toplumda bilinenin tersine gözün tamamı değil yaklaşık olarak 6-8 mm çapında öndeki kornea tabakası alınmaktadır. Vefat eden kişiden alınan saydam kornea dokusunun nakledilmesi işlemidir

Kornea bağışları sayesinde görme yeteneği olmayan hastalar yaşamlarını iyi bir şekilde sürdürebilecek görme düzeyine kavuşmaktadırlar.

Kornea nakli yapılacak hastanın kornea dışındaki diğer göz bölümleri, özellikle retina tabakası ve optik siniri (göz siniri) sağlam olmalı, gözün bütünlüğü bozulmamış olmalıdır. Eğer arkadaki damar tabakası, sinir tabakası bozulmuş ise yapılacak kornea naklinin hiçbir yararı yoktur

Organ-doku bağışı yapmak isteyen gönüllüler, nakil yapılan üniversite ve devlet hastanelerinden temin edebileceğiniz organ ve doku bağışı kartlarını doldurabilirsiniz. Yasalarımıza göre kornea bir - organ değil- doku olduğu için, aksi beyan edilmedikçe, alınabilir.

Türkiye'de yılda yaklaşık 2000 kornea nakli gerçekleşmektedir. Bunların büyük bir bölümü İstanbul ve Ankara'da bulunan göz bankalarından temin edilir. Çok gerekli olduğunda yurtdışındaki kornea bankalarından da kornea getirilebilir. Hasta kornea nakli için müracaat ettiği zaman yaklaşık 1 ay içinde ameliyat gerçekleşmektedir.

Kornea nakline ihtiyaç duyanlara acil şifalar dilerken, bir an önce ihtiyaçları olan kornealara kavuşmalarını temenni ederim.

Derleme : Erol KARA

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder