mahihaber Sarı nokta - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sarı noktaSarı nokta hastalığı (Yaşa bağlı makula dejenerasyonu)

Okuma güçlüğü, kırık, çarpık, dalgalı görme ile kendini belli eden rahatsızlıkta en önemli risk faktörü yaş...

Halk arasında ‘Sarı Nokta Hastalığı’ olarak bilinen bu hastalık, gerçekte görme fonksiyonumuzda en önemli rolü oynayan, renkli görmemizi ve görme keskinliğimizin yüzde 90’ını sağlayan makulayı tutan patolojileri ifade eder. Makula hastalıkları içinde en sık rastlanan türünü, yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak sayısı gittikçe artan ‘Yaşa Bağlı Makula’ hastalıkları yani ‘Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastalığı’ oluşturur.


NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?
Hastalığın ortaya çıkışı basitçe, retinanın belli tabakalarının metabolik artıkları uzaklaştıramaması ve biriken artıkların yarattığı beslenme bozukluğudur. Hastalığın iki tipi vardır. Kuru tip daha yavaş seyreder ve prognozu daha iyidir. Yaş yani ıslak tipinde ise retina, beslenme bozukluğunu yeni damar üreterek önlemeye çalışır; fakat bu yeni damarlar makulanın yani sarı noktanın yapısını bozarak ve kanama yaparak görmeyi kalıcı olarak bozar.  Bu tipte, hastalık hızla ilerler. Hasta başlangıçta okuma güçlüğü, kırık, çarpık, dalgalı görme, renkli görmede bozukluk gibi şikâyetlerle hekime müracaat eder. İleri safhalarda ise baktığı yeri göremediğini ancak baktığı yerin etrafını görebildiğini ifade eder.

RİSK FAKTÖRLERİ
 Hastalığı arttıran risk faktörleri incelendiğinde tartışılmayan ve etkinliği kesin olan en önemli risk faktörü yaştır. Hastalık yaş ile doğru orantılı olarak artar. Yaş faktörüne ilave olarak risk faktörleri sıralandığında özellikle güneş ışığı ve sigara diğer önemli risk faktörleri arasındadır.

TEDAVİ
Kuru tipte tedavi, güneş ışığı ve sigaradan uzak durmak dışında çeşitli vitamin takviyeleri almaktır. Hastalık bu evrede sık olarak takip edilir. Eğer yaş tipte dönüşüm olursa hastalık hızla ilerleyebilir. Yaş tipte oluşan damarları solmasını sağlamak en önemli tedavidir. Soldurmayı sağlayan tedaviler arasında uzun zamandır uygulanan çeşitli lazer tedavileri bulunur. Bu tedaviler kısmen başarılı olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde çığır açan gelişme ise, çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılan bir ilacın göz içine enjekte edilmesi ve damarları soldurduğunun belirlenmesi ile olmuştur. Bu tedaviyle hastalığın ilerlemesi dursa da, kaybedilen görme tam olarak geri gelmez. Bu yüzden özellikle 50 yaşından sonra senelik muayene ve sigara ve güneşten korunmak hastalığa yakalanmamak için çok önemlidir.

http://www.salom.com.tr/newsdetails.asp?id=83641


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder