mahihaber Katarakt Nedir? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Katarakt Nedir?


Katarakt Nedir? Belirtileri Nelerdir-Katarakta Bitkisel Tedavi Yolları

kataraktlı göz nasıl görür

Katarakt özellikle ileri yaşlarda görülen bir göz hastalığıdır. Yaşlandıkça, proteinler göz içerisinde bulutlu yığınlar oluşturarak net görüntüyü bozar. Steroid ilaçlar, hormon replasman tedavisi ilaçları, göz koruması, sigara, yüksek kan şekeri, yüksek kan basıncı ve güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak katarakt riskini artıran nedenler arasındadır. Katarakt ciddi sorunlara neden olarak hayatı etkileyen bir hale gelebilir. Bu nedenle aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa en yakın zamanda göz doktorunuzla konuşun.

Kataraktın, lensin farklı bölümlerini etkileyen üç türü vardır. Posterior subkapsüler katarakt (daha çok steroid veya diyabet ile birlikte görülür), lens merkezi kataraktı ve objektifin yan tarafındaki kortikal katarakt. Katarakt daha ilerlediği zamanlarda, gözde koyu sarı ya da kahverengi bir renk oluşmasına neden olabilir.

Parlak ışık ve parlamaya karşı hassasiyet

Işık hassasiyeti kataraktın ortak bir semptomdur. Parlak ışık ve parlama özellikle de posterior subkapsüler katarakt olan insanlarda görülürken gözün acımasına da neden olabilir. Katarakt ışığa karşı duyarlılık oluşturduğu için katarakt hastalarının gece araba sürmeleri önerilmez. Kataraktın ilerlemesi glokom, diyabetik göz hastalığı, felç şişme ya da sadece yeni göz bozukluklarına neden olabilir.

Gözlüklerinizi değiştirin

Katarakt hastalarında tipik olan bir başka belirti ise hipermetrop durumunun gerilemesidir. Özellikle ileri yaşlarda kullanılan yakın gözlüğüne bir süre sonra gerek kalmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bu katarakt belirtisi olabilir. Yakın gözlüğü numarasının değerlerinin düşmesi hem geçici bir durumdur hem de kataraktın ilerlediğinin işaretidir. Fakat göz numarası da zamanla değişebilir. Bir göz doktoruna muayene olarak gözlerinizi tekrar ölçtürmelisiniz. Katarakt göz numarasına bağlı olarak gelişebildiği gibi göz numarasının gerilediği durumlarda yanıltıcı da olabilmektedir.

Kataraktlı göz nasıl görür
Kataraktlı Göz
Bulanık Görme

Katarakt ilerlediğinde gözün merceği protein kümeleri nedeniyle bulutlanır. Sarı ya da kahverengi bir renk oluşturur. Hafif sarı renk oluşumu göze gelen ışıklar sonucunda gerçekleşir. Sarımsı bir renkle dünyaya bakmak diğer renklerin de görüntüsünün tam anlaşılamamasına neden olur ve renkler arasındaki farkı anlatma yeteneğini azaltır. Ayrıca katarakt hastaları güneşli havalarda ve fazla ışıklı ortamlarda bulanık görmeye başlarlar. Işık etrafında hareler görmek ve renklerin çok daha soluk görülmesi kataraktın diğer belirtileri arasındadır.

Katarakt sonucunda oluşan bulutumsu görüntü tek bir nesnenin iki (veya daha fazla) görüntüsü varmış gibi görmeye yol açabilir. Çoğu zaman çift görmeye neden olabilir ki bu durum şaşılık olarak da adlandırılır. Genelde şaşılık beyin tümörü, korneal ödem, multipl skleroz, kontur ya da katarakt sonucunda oluşur. Katarakt sonucunda bir göz kapandığında her iki gözüne gördüğü resim bozulur. Bu durumun başlıca nedenleri arasında binoküler çift görme, ciddi sağlık sorunları, beyin hasarı, kontrolsüz diyabet ya da hipertansiyon, graves hastalığı veya miyasteni gravis gibi hastalıklar bulunmaktadır. Monoküler çift görme, birden çok görüntü göründüğü durumlara verilen isimdir. Bir gözün kornea ya da merceği ile ilgili bir sorun olması muhtemeldir. Tek gözde birden çok görüntü oluşmasının en olası nedenlerinden biri katarakttır.

Katarakt için ne zaman doktora başvurulmalıdır?
Kataraktlı Göz
Çift Görme

Katarakt, görme yeteneğinde önemli değişikliklere neden olabilir. Katarakt sadece büyük erişkinlerde değil genç insanlarda da ortaya çıkar. Yaralanma, bazı ilaçlar ve genetik koşullar katarakt oluşumu için yeterli faktörlerdir. Unutulmamalıdır ki tüm görme değişikliklerinde katarakt şüphesi vardır. Bahsettiğimiz katarakt belirtilerinden biri ya da bir kaçı görüldüğünde doktora başvurulması gerekir.Çünkü bu belirtiler çok ciddi ve hayati belirtiler olabilir. Vizyon değişiklikleri ve katarakt belirtileri yaşıyorsanız en yakın zamanda bir göz doktoruna başvurmalısınız.

Katarakt tedavisi için katarakt ameliyatı gerekli midir?

Kataraktın kesin tedavisi için ameliyat veya operasyon yöntemleri ile kataraktlı bölgenin alınması gerekmektedir. Günümüzde özellikle Femtosaniye Lazer yöntemi, Fako Yöntemi ile göz içi mikrocerrahi operasyonu, Multifokal Göz İçi Lens Tedavisi gibi yöntemler en yaygın olarak kullanılan katarakt ameliyatı yöntemleridir.

Katarakt amliyatında mercek takılması şartmıdır?

Sorunsuz bir katarakt cerrahisinde göziçi merceği takılması şarttır. Aksi takdirde hastanın gözünde yüksek dioptrilerde gözlük numarası kalır ki bu durumda hasta şişe dibi gibi gözlük takmadan göremez. Ameliyat sırasında göz merceğinin kılıfının yırtıldığı veya bu kılıfı yerinde tutan bağların yeterince sağlam olmadığı bazı zaruri hallerde göz hekimi yapay göz içi merceğini ikinci bir ameliyatla takmayı uygun görebilir.

Takılan merceklerin iyisi kötüsü varmıdır, birbirinden farkları nelerdir?

Piyasadaki merceklerin birbirine göre fakları vardır. Hammadde olarak mercekler hidrofilik ve hidrofobik diye iki çeşittir. Hidrofilik merceklerde ameliyat sonrasında takılan göz içi merceğinin yerleştirildiği kılıfta kesafet gelişimi daha sık ve erken olabilir. Hidrofobik merceklerde bu durum çok daha az ve uzun sürede olur. Mercekler şekillerine göre sferik veya asferik diye 2 çeşittir. Asferik mercekler gözün anatomisine daha uygun dizaynda olduğu için görüş kalitesi biraz daha iyidir. Rengine göre beyaz ve sarımsı olmak üzere yine 2 tür mercek vardır. Sarımsı mercekler UV blokajlı veya kromoforlu mercekler olarak da bilinir. Bu merceklerin ameliyattan sonra ileriki yıllarda güneş ışığına karşı gözün retinasını (sinir tabakası) koruduğu ve sarı nokta hastalığı gelişim riskini azalttığı bilinmektedir. Son olarak mercekler ameliyattan sonra gözlük kullanımı açısından monofokal (tek odaklı) ve multifokal (çok odaklı) mercekler diye 2 çeşittir. Monofokal mercekler kullanıldığında yakın veya uzak için en az bir tane gözlük gerekir. Multifokal mercekler uzağı ve yakını gözlüksüz görme imkanı sağlarlar. Torik merceklerle mevcut astigmatta yok edilebilir.

Ameliyattan sonra gözlük takmam gerekirmi?

Ameliyat öncesinde yapılan ölçümlerde göze takılacak mercek numarasının tesbiti mümkündür. Hekim kaç numara göz içi lens takılırsa gözlük numarasının sıfır olacağını ameliyattan önce bilir. Monofokal göziçi lenslerinde heriki göz numarası sıfır olacak şekilde ayarlanırsa hasta uzak gözlüğü takmaz, ama yakın gözlüğü ihtiyacı olur. Monofokal mercek takılıp bir göz sıfır, diğer göz -2.00 civarında miyop bırakılırsa hasta iki gözle bakarken uzağı ve yakını gözlüksüz görebilir (buna monovizyon denir). Bu durumda hasta sıfır olan gözle uzağı, -2.00 olan gözle yakını görür, fakat-2.00 olan göz uzağı gözlük takmadan bulanık görecektir. Multifokal mercek takılırsa uzağı orta mesafeyi ve yakını her iki gözle de gözlüksüz görebilir.

Katarakt ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Katarakt ameliyatından 2 saat sonra göz bandajı açılır. İlk gün gözün ovuşturulmaması, su kaçırılmaması, tozlu ortamda bulunulmaması ve enfeksiyon bulaştırma riski olan şeylerden uzak durulması gerekmektedir. Ertesi gün yapılan muayenede uygun görülürse yıkanma, banyo yapma, abdest alma, namaz kılma, secde etme serbest olabilir. Yine de ilk 1 hafta gözün çok sert ovuşturulmaması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi önerilir.

Katarakt ameliyatından sonra yeniden katarakt gelişir mi?

Katarakt ameliyatından sonra yeniden katarakt gelişmez fakat takılan göz merceğinin yerleştirildiği zarda kesafet gelişebilir. Arka kapsül kesafeti hastanın yaşına ve takılan merceğe göre değişen oran ve sürelerde olabilir. Bu durumda hasta ameliyattan sonra aylar içinde görmesinin bulandığını söyler. YAG lazer ile bu kesafet temizlenir. Bu işlem ameliyat değildir, ağrısızdır ve 1 dakikalık bir süre içinde ayaktan yapılır. Bu işlem bir defaya mansus yapılır. Kireçlemenin tekrarlaması söz konusu değildir. Hasta böylece eski görmesine kavuşur.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder