mahihaber Bal kabağı göze şifa mı? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bal kabağı göze şifa mı?


Kış  aylarının vazgeçilmez sebzesi Balkabağının mucizevi faydaları olduğunu biliyor musunuz?

Lezzetli bir sebze olan Bal kabağının başta göz hastalıkları olmak üzere tüm vücut için inanılmaz faydaları var. Turuncu rengi ile çok sevilen bu sebze, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir.Uzmanlar, balkabağı gözlere havuçtan daha faydalı olduğunu ve bal kabağının, havuçtan iki kat daha fazla A vitamini içerdiğini belirtti


Amerikalılar’ın Cadılar Bayramı’nın sembolü olsa da aslında Amerika’nın keşfinden çok daha önce İslam aleminde bilinen ve tüketilen, hadislerde adı geçen bir sebze. 1800 yıl önce yaşamış Bergamalı ünlü hekim Galen, balkabağının şifa veren özelliklerinden kitaplarında birçok kez bahsetmişti. Balkabağı ve kanser kelimelerini bir arada kullanan ilk hekim ise İbn-i Sina’dır.

Balkabağı; Demir, çinko,  potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum protein, karbonhidrat, lif, A, B1, B2, B3, C ve E vitaminlerini içermektedir. Kolesterol ise içermemektedir.

Balkabağı diğer bilinen adı ile Helvacı Kabağının en önemli özelliği beta karoten içermesidir. Sağlıklı bağışıklık sistemi için beta karoten gereklidir. Çünkü bağışıklık sistemimiz bizi hem mikrobik hastalıklardan hem de kanserden koruyan en önemli savunma sistemidir.

Göz ve beyin sağlığı için mükemmel bir besin olan Bal kabağı; içerdiği yüksek dozda  beta karoten içermesinden dolayı görme keskinliğini artırıcı etkisi ve Alzheimer‘dan koruyucu etkileri ile birleşmesi ile bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için bir kurtarıcı haline geliyor.

Uzmanlar, içeriğindeki vitamin ve minerallerin çeşitliliği ve miktarı nedeniyle doğal bir multivitamindir. diyor. Balkabağı için günlük A vitamini ihtiyacımızın %25’ini, Demirin %30’unu, C vitaminin %10’unu, E vitamininin %15’ini karşılıyor. diyen uzmanlar Bal kabağının içerisinde gözler için faydalı olan betakaroten bol miktarda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: "Karaten ve A vitamini yüksektir. Lif oranı yüksektir. Bizi kabızlıktan korur. Karaten içeriği iyi bir A vitamini desteği sağlar. Kabak tatlısı, şeker oranı makul ölçülerde konulduğu zaman birçok tatlıya göre çok daha masum ve sağlıklı bir tatlıdır. Şeker yerine kuru hurma gibi, kuru üzüm gibi kuru meyvelerle kaynatıldığı zaman daha da sağlıklı hale gelecektir.

Besin içeriği oldukça zengin olan balkabağı İbni Sina tarafından şifa veren besin olarak tanımlamış. Kalori değeri de oldukça düşük olan balkabağı tatlısından ziyade çorba, salata ve yemeklere ilave edilerek tüketilmeli.

İşte Balkabağının faydaları
 • Potasyumdan zengindir, tansiyon hastalarında olumlu etkileri vardır.

 • Pektin ve beta karoteni aynı besinde tüketebildiğimiz ender besinlerdendir, dolayısıyla güçlü bir kalp dostudur, kalp damar sağlığını korur, kötü kolesterol seviyesini düşürür.

 • Triptofan içerir, sakinlik hissi verir, uyku problemlerini düzenler, depresyondan korur.

 • Cilt sağlığı için de faydalı olan balkabağı cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur, ciltte elastikiyeti sağlar ve kırışıklıklarla savaşır.
 • Balkabağı hem göz hem de beyin sağlığı için önemli bir besin, beta karoten içeriği oldukça yüksek olan balkabağı göz sağlığı için koruyucudur, A vitamini ve lutein içermesi nedeniyle katarakt için faydalıdır 
 •  Antioksidan içeriğinin yüksek olmasıyla da alzheimer riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hücre sağlığını korur, kanser savaşçısıdır.
 • Lif oranı yüksek bir besindir bağırsaklar için faydalıdır, toksik maddelerin atılmasını sağlar, barsak kanserine karşı korur, kolesterol seviyesini düşürür.
 • Balkabağı çekirdeği de magnezyumdan oldukça zengindir, ayrıca E vitamini içerir. Kas ve sinir sağlığı için etkili bir besindir ayrıca çekirdekleri aç karnına tüketildiğinde barsak kurtlarını temizler. 
 • Turuncu renkli bu sebze mineral açısından da oldukça zengin, demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum içeriyor. Bu kombinasyon aynı zamanda çocuklarda ve yaşlılarda kemik sağlığı için çok önemli.
 • İçerdiği bitkisel lifler, toksinleri ve zararlı yağların bir kısmını sünger gibi emer ve kolesterolün, kandaki zararlı yağ oranının düşmesine yardım eder
 •  Yeterli su ile alındığında, lifler bağırsaklarda suyu çekip kitle etkisi oluşturarak bağırsak hareketlerini artırırlar. Bu da kronik kabızlığa ve uzun vadede kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etki sağlar.
Günde 1-2 avuç kabak çekirdeğinin, 50 yaş ve üzerindeki erkekleri etkileyen prostat probleminde faydalı olduğu ve hormon dengesi, beyin fonksiyonu ve cilt sağlığı için gerekli olan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağlarını birlikte içerdiği tespit edilmiştir.

Kabak çekirdeği aç karnına yenildiği zaman bağırsak kurtlarının düşürülmesine yardımcı oluyor.

Balkabağı Nasıl Tüketilir:

Balkabağı en çok  tatlı olarak tüketilir. Ancak balkabağından yemek, kızartma, çorba, püre, dolma, pasta, kek, muhallebi, marmelat, reçel, mücver, börek aklınıza ne gelirse yapabilirsiniz.

Balkabağı seçerken sert olanlarını seçmeniz gerekir. Balkabağının tatlısını yaparken dikkat edilmesi gereken bir püf noktası var. Balkabaklarını bir gece şekeri ile birlikte bekletmek. Çünkü kabak kendi suyunu salacak ve kolay pişecektir. Ekstradan su dökülmediği içinde daha sağlıklı olacaktır.

Balkabağını tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur soyulmuş balkabağı alınmamasıdır. Uzmanlar balkabağını yemeden önce soyulmasını  ve doğramasını  tavsiye ediyor. Bilindiği gibi balkabağının kabuklarını soymak zordur.

Balkabağını soyarken keskin bir ekmek bıçağı ile dış kabuğunu hafif alıp kalan kısmını ise salatalık soyacağı ile aldığınız zaman hiç zor olmadığını farkedeceksiniz.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder