mahihaber Glokomu olanların araç kullanmaları yasaklanmalıdır - Mahihaber
HADİSLERDEN

Glokomu olanların araç kullanmaları yasaklanmalıdır


Glokom Haftası etkinlikleriyle ilgili bilgi veren göz doktorları görme alanının daralması sebebiyle ehliyet verilecek kişilerin veya ehliyeti olup ta glokom hastası olanların araç kullanmalarının engellenmesi gerektiğini belirttiler.

"Bugüne kadar ehliyet alanlarda uzak yakın görme ve renk körlüğü üzerinde durulduğu bu tür rahatsızlıkları olanların ehliyet alma sürecinde ya gözlükle kullanır ibaresiyle ehliyet aldıklarını veya renk körlerine verilmediği bilinen bir durumdur" diyen doktorlar halk arasında karasu veya göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalarının bu yasak kapsamında değerlendirmesi gerektiğini belirttiler.

Bir devlet hastanesinde operatör doktor olarak çalışan ve yıllarca glokom üzerine ihtisas yapan adını açıklamak istemeyen bir doktorun hastasına "araç kullanmanız tehlikelidir, mümkün olduğunca araç kullanmayın "diye bilgi vermesi üzerine glokom hastalarının kazalara neden olan bir göz hastası olduğu ortaya çıktı.

Yapılan açıklamada " aslında hastalık; göz içi basıncının, göze gelen kan akımını azaltacak seviyeye gelmesi ile başlar.  Bu genelde 21 - 22 mmHg’nin üzerindeki seviyelerde ortaya çıkar. Eğer hastanın damar sertliği, diyabet vb. diğer damar bozuklukları da varsa bu hasar daha düşük basınç seviyelerinde de olabilir. Glokom hastalığının en büyük risklerinden biri hastaların ve çevresinin kazalara açık hale gelmesidir Hastalığı hakkında yeterince bilinçli olmayan veya bilgilendirilmeyen hasta ciddi kaza riski altındadır. Hastaların görme keskinliği son aşamaya kadar azalmadığı için çok uzaktaki nesneleri bile normal netlikte görebilir fakat yan görme alanı daraldığı veya kaybettiği için hemen yanı başındaki bir eşyayı ,yandan gelen arabaları göremeyebilir. yan görüş alanını kaybettiği için özellikle aniden yola çıkan araçları ya da kişileri fark edemez. Ancak arabasının kapı kenarlarını çarpmaya ya da yanındaki araçları göremediği için yaptığı trafik kazalarıyla glokom hastası olduğunu farkına varır Hasta özellikle araç kullanıyorsa bu trafikte çok tehlikeli bir durum yaratır." denildi

Özel Haber : Erol KARAGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder