mahihaber Gözlerinizle Kumar Oynamayın - Mahihaber
HADİSLERDEN

Gözlerinizle Kumar Oynamayın


•Gözlüklerinizden Kurtulacaksınız

• Bir Kartal Kadar Net Göreceksiniz

• Yakını Görememeye Son

• Yüksek Numaralı Gözlük Kullanmak Zorunda Değilsiniz.

Bu sloganlarla yanıltıcı reklamlar yaparak bir çok özel hastane maalesef vatandaşımızın göz sağlığı ile oynamakta. Özel hastaneler ticari kazanç sağlamak için gereksiz ve başarılı olunmayacak lazer ameliyatları yapmaktalar.

Lazer ameliyatları hakkında kısaca bir bilgi verelim.

Lazer ameliyatı "gözün lazerle çizilmesi" olarak biliniyor.Gözün en önündeki saydam tabakaya (kornea) uygulanan bir teknik. Bu teknikte Excimer Laser isimli lazerle gözün saydam tabakasına yeni bir şekil veriliyor. Bunun için önce özel bir bıçakla yüzeysel kapak kaldırılıyor. Saydam tabakanın derin katları lazerle şekillendirildikten sonra da kapak kapatılıyor ve işlem tamamlanıyor.

Lazer ameliyatı ile gözlükten kurtulmak mümkün değildir. Üstelik teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bir insan yaradılışından dolayı asla bir kartal kadar net göremez. Ameliyatı gerçekleştirecek olan uzmanlar pembe hayaller ile hastaya güzel şeyler söylerken ameliyatın komplikasyonlarından bahsetmemektedirler. En basit örneği :

• Lazer ameliyatı geçirmiş ve hâlâ gözlük takan hastaların sayısı çoğalmakla beraber lazer ameliyatından sonra gözlerde ışığa karşı hassasiyet oluşacağından güneş gözlüğü takmak mecburidir.

Yazıyı kısa tutmak adına lazer ameliyatı olmak isteyen vatandaşlarımıza sadece birkaç önemli meseleye değinmek istiyorum.

• Mutlaka internetten lazer ameliyatı olmuş insanların şikayetlerini araştırın. Örneğin webte arama motoruna ‘’ lazer ameliyatları şikayetleri ‘’ yazarak ameliyat olmuş binlerce insanın şikayetleri neler okuyunuz.

• Lazer ameliyatlarının komplikasyonlarını mutlaka iyi araştırınız.

• Özel hastanelerin ticari reklamlarına kesinlikle inanmayın.

Lazer ameliyatlarında maalesef insanlarımız adeta kobay olarak kullanılmaktadır. Bu ben söylemiyorum. ‘’Türküz, hastayız, kobayız ‘’ sloganına lazer ameliyatlarını araştırırken maalesef rastlayacaksınız.

İsmail UYAR -Optisyen -
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder