mahihaber Kadınlara gözümüzden daha fazla değer veriyoruz - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kadınlara gözümüzden daha fazla değer veriyoruz


8 Mart Dünya Kadınlar günü çeşitli etkinliklerle kutlanırken ve medyada geniş yer tutarken gözümüz gibi kıymetli bir organa bağlı bir etkinlik sönük geçiyor.

Sonucunda kör olma tehlikesi ile insan yaşamının dünya ile ilişkisini kesecek olan gözümüzde oluşan halk arasında karasu olarak bilinen glokoma bağlı hastalığın halka daha iyi anlatılması, insanların bilinçlendirilmesi için her türlü kamu kuruluşunun bu konuda önayak olması gerekirken ilgi görmemesi göz doktorları başta olmak üzere tıp camiasını üzmektedir.

Hastalıkların insanlara daha iyi anlatılması için medya destekli tanıtım kampanyalarının çoğaltılması, ticari yönden değil halk sağlığının önemi göz önüne alınarak başta göz olmak üzere sağlık konusunda sürekli bilgilendirme yapılması gerektiğini söyleyen doktorlar 8-14 mart tarihleri arasındaki glokom haftasından bihaber olunduğunu vurguladı.

Bu konuda bilgi veren göz doktorları "Glokom hastalığı konusunda toplumun dikkatini çekmek, bilinçlendirmek, glokom tedavisi ve olası riskleri konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla 12 Mart Dünya Glokom Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünyada milyonlarca kişide görülen, her yaşta ve insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Glokom hastalığı konusunda toplumun dikkatini çekmek, bilinçlendirmek, glokom tedavisi ve olası riskleri konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla 12 Mart;Dünya Glokom Günü olarak kutlanmakta ayrıca tüm dünyada eş zamanlı olarak Dünya Glokom Haftası kutlanmaktadır. Ne yazıkki bu konuda ilgi ne halk tarafından ne medya tarafından önem arz etmemektedir." demektedirler

2013 yılında toplam glokom hasta sayısının (40-80 yaş arası) 64.3 milyon,  yine 40-80 yaş arası nüfus için global glokom prevelansının % 3.54 olduğu tahmin edildiği belirtilirken bu sayının dünya genelinde 2020 yılında % 18.3 artışla 76 milyona, 2040 yılında ise 111.8 milyona ulaşacağı öngörülmektedir.

Ülkemizde glokom vakalarının gerçek rakama ulaşılamaması halinde bile Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde yaklaşık 45 bin yatan hastanın % 90’ının 40 yaşın üzerinde olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda; glokomun neden olduğu görme kaybının geri dönüşü mümkün olmadığından ülkemizde 40 yaş üzerinde bulunan 27.4 milyon kişinin risk altında olduğuna dikkat çekilmektedir (Kadınlarda % 52, erkeklerde % 48)
Haber : erolkarasiteleri/gözegeldik - Özel
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder