mahihaber Mekke'de İşinize Yarayacak Bilgiler - Mahihaber
HADİSLERDEN

Mekke'de İşinize Yarayacak Bilgiler


Ütüleme
Fiyatlar 1 ve 2 Suudi Riyalı arasında hızlı olup olmamasına göre değişmektedir. Kostümler için fiyat 8 Suudi Riyaldir. Bir gömleğin yıkama ve ütülenmesi 5 SR fiyatındadır.

Yolda Dikkat Edin
Karşıdan karşıya geçerken Suudilerin yayalara her zaman yol vermediğini göz önüne almalıdır, bu sebepten kaza riskini ortadan kaldırmak için dikkatli olunmalıdır.

İnternet
Harem'de, çevresinde ve 3 yıldızlı otellerde ücretsiz internet bulunmamaktadır. İnternet kafeler çok fazla bulunmaz ve bulabilmek için uzağa gitmeniz gerekebilir

Tuvaletler
İhtiyaç halinde tekrar abdest alabilmek için cami önünde arkasında ve içinde tuvaletler bulunmaktadır.

İşaretler
Abdülaziz kapısının önünde bulunan “wakf al malek abdelaziz “ diye adlandırılan ticaret merkezi halen inşaat altındadır ve büyük bir bölümü tamamlanmıştır.

Harem önünde yer alan 4 bina: 1- “wakf al malak abdeaziz”, 2- Mekke kuleleri merkezi, 3-intercontinental hotel (dar al tawhid), 4-“al sawfa kuleleri” merkezi.

Mekke'de pano ve yol işaretleri eksiklikleri bulunmaktadır ve fakat her daim yön işaretleri bulunmaktadır özellikle Harem kapısının hemen önündeki saat Kıble yönünü tayin etmek için hizmet eder.

Ulaşım
Haram önündeki otobüs durağından sadece toplu taşıma bulunduğunu bilmeniz gerekir. Toplu taşıma araçlarını Mekke yakınına ve uzağına gitmek için kullanabilirsiniz örneğin Cidde veya Medine. Normal ya da klimalı bir otobüs seçme olanağı sizin elinizdedir.

Pratik tavsiyeler
Harem yakınında bulunan dükkanlarda fiyatlar 3-4 km uzaklıkta bulunan dükkanlara nazaran daha pahalıdır. ( 24 saat boyunca ucuz fiyatlarla taksi bulabilirsiniz.)

Mescidi Harem çevresinde dilediğiniz her şeyi bulabilirsiniz alışveriş merkezleri, eczaneler, bankalar, telekom opertaörleri...

Yiyecek 
Sandviç fiyatları 5 ile 8 Suudi Riyali arasındadır ancak öğünlerin fiyatları 10 ile 16 Suudi Riyali arasında değişmektedir (sandviçler bazen küçük boyutlarda olabileceğinden yemek yemeniz gerekebilir.) Bir şişe suyun fiyatı 1.5 Suudi Riyaldir.

Yemek yediğiniz yerlerin temizliğini kontrol edin. Harem bölgesinde temizliği şüpheli görünen yerlerde yemekten kaçının. Yemek siparişi vermeden önce temizliği iki defa kontrol edin. Her yemekten önce ellerinizi mutlaka yıkayın (çantanızda kişisel sabununuzu bulundurmanız tavsiye edilir.)

Taksi
Ramazan sırasında ve Hac sezonunda taksi fiyatları normalin beş katına kadar ulaşmaktadır. Farklı taksilere fiyat sorarak fazla ücret alınmadığından emin olmalısınız.

Özel araçlar
Tüm özel araçlar taksidir ve özel araçlara nazaran daha ucuz ve pratiklerdir. Dilediğiniz her yere 2 veya 3 Suudi Riyali karşılığında gidebilirsiniz. ( 50 cent, 1 Euronun yarısına denk gelmektedir.)

Döviz bürosu
Riyal 1986 yılından bu yana Dolara sabitlenmiştir. Bir Riyal 0.2267 Dolara denk gelmektedir. Bir Dolar ise 3.7502 Riyala denk gelmektedir. Bir Euro ise 4,7938 Riyale denk gelmektedir.

Para
Bir kimse tamamen sağlıklı ve varlıklı olduğu zaman yani bir borç altına girmeden masrafları karşılayabilecek halde olduğunda Hac bir yükümlülük haline gelir. Hacı adayı Hac ve Umre masraflarının dürüstçe ve yasal yoldan kazanılmış para ile olduğunundan emin olmalıdır.

Böcekler
Hassas bir cilde sahipseniz böcek ısırıklarına ve mantarlara karşı kişisel koruyucular önemle tavsiye edilmektedir.

İlaçlar
Reçeteli ilaç kullanıyorsanız, yanınızda yeterli miktarda bulundurduğunuzdan emin olun. Reçetesiz ilaçlar Mekke'deki eczanelerde bulunabilir ve ayrıca Kabe'nin hemen yanındaki hastenede ücretsiz tıbbi yardım ve ilaç sağlanmaktadır.

Yerel seyahat
Yola çıkmadan önce iyi hazırlanmanız gerekir. Mekke ve Medine arasındaki yol genellikle otobüs ile geçilir ve bu saatler alır (10 saatten fazla). Yolda temiz tuvalet ve yiyecek bulabilmeniz garanti edilmemektedir. Bu yolculuktan önce dinlenin ve hazırlanın.

Tehlike
Bagajınıda büyük miktarlarda bozulabilir yiyecek, alkol ve yasa dışı maddeler taşımanız kesinlikle yasaklanmıştır. Bu bir ölüm cezası ile sonuçlanabilir.

Sıcaklık
Bu yaz sıcaklar artmakta ve gündüz hava sıcaklığı 45 dereceye kadar çıkmaktadır. Buna rağmen kış sabahları ılık ve akşamları çok soğuktur. Lütfen havaya uygun kıyafet seçtiğinizden emin olun.

Dökümanlar
Yanınızda her zaman pasaportunuzun, vizenizin, nüfus kağıdınızın, uçak biletlerinizin ve ulaşım bilgilerinizin bir kopyasını taşıdığınızdan emin olun (İsim, soyad ve acil durumlarda ulaşılacak kişilerin telefon numarası), Suudi Arabistan'da size refakat eden kişinin adı ve telefon numarasının bulundurulması zorunludur.

Yararlı olabilecek kişileri ve telefon numaralarını e-postanıza kaydedin (arkadaşlar, acil durumda aranacaklar, otel ve şifreleriniz vs.) Bu bagaj veya belge kaybetmeniz durumunda faydalı olacak bir çözümdür.

Belgelerinizi kopyalayıp kişisel e-posta adresinize gönderebilirsiniz, böylelikle her an elinizin altında olacaklardır.

Tüm belgelerin bir fotokopisini alarak, kayıp veya acil durumunda size gönderebilecek bir aile üyesine veya güvendiğiniz birine bırakabilirsiniz (Pasaport, vize, sigorta kartı, uçak biletleri, vs... )

Bagaj
Hareket etmeden önce ağır valizler almaktan kaçının, sadece ihtiyacınız olanı yanınıza alın. Kutsal topraklarda ihtiyacınız olanı kolayca ve cazip fiyatlara bulabilirsiniz. Bavulunuzun müsaade edilen ağırlıktan az olduğunu kontrol edin (genellikle 20- 30 kg + 10 kg el bagajı) Dönüşte 10 kg ücretsiz Zemzem suyu götürebileceğinizi unutmayın.

Sağlık
Her zaman için yanınızda taşıyacağınız kendi seccadenizi kullanmaya özen gösterin. Bu sizi sağlık hizmetlerine rağmen temiz olmayan toprağı teneffüs etmenizi engelleyecektir. Harem'de seccade bulunmadığını unutmayın.

Hayvanlarla herhangi bir temastan kaçının, evcil olanlardan bile, kuduz dünya çapında yaygındır. Ana vektörü köpekler olsa dahi tüm memeliler (kedi, maymun, yarasa, çöl tilkisi, deve...) kuduza sebep olan virüsü geçirebilir. Bu virüs hayvanın tükürüğünde yer alır. Sadece ısırma yolu veya tırmalama ile değil, açık bir yaraya tükürüğü gelecek şekilde teması dahi bu virüsün geçmesine sebebiyet verebilir.

Mina, Müdelife, Arafatta yalın ayak yürümekten ve yere uzanmaktan kaçının. Mikropları önlemek adına her daim bir yer örtünüz olsun.

Yardım İsteyenler
Medine'de paralarını ve kartlarını kaybettiklerini iddia eden gençlerle karşılaşabilirsiniz (Genellikle bunun Mekke'de olduğunu söylerler.) Büyük miktarlarda para isteyebilirler (ve hatta daha fazla para için sizinle birlikte otele gelmeyi bile teklif edebilirler). Bunları gerçek ihtiyaç sahiplerinden ayırmak için gerçek bir kanıtı olup olmadıklarını sorun ( polis tarafından verilmiş belge).

Döviz bürosu
Suudi Arabistan'a vardığınızda döviz işlemlerinizi bankadan yapmaya çalışın, en iyi halde Harem etrafındaki ticari merkezlerden uzak olarak. Bu şekilde fahiş komisyon ücretleri ödememiş olursunuz. (Özellikle Hac döneminde oranlar ve komisyonlar değişmektedir.)

Dua
Haccın %90 nını zikirlerin oluşturduğunu hatırlayın ( Tavaf, S'ay, Arafat vb..) Bunları önceden hazırlamanız yararlı olacaktır. Bir kitap veya kılavuz ile başlayabilirsiniz, fakat ibadetler esnasında kendi dualarınızı tercih edebilirsiniz. Bu yol bir rehber veya grubun söylediklerini tekrar etmekten çok daha iyi olacaktır. (Diğer hacıları rahatsız edebilirsiniz ve sizinle aynı hissetmeleri sağlanmayabilir.)

Güneş
Şapka, güneş gözlüğü, hafif giysiler giyerek ve güneş koruma kremleri sürerek kendinizi güneşten koruyun (İhramda değilken). Arafat'tayken çadırınıza şemsiye koyarsanız güneş altında daha uzun vakit geçirebilirsiniz. ( Erkekler başlarına herhangi bir şey koyabilirler.)

Toplumsal hayat
Hacılık sizi diğer hacılarla gerçek bir yakınlık içerisine koyacaktır, herkes yemekleri, ibadetleri, duaları ve hatta otel odalarını paylaşacaktır. Diğer Müslümanlarla birlikte yaşamayı öğrenmek önemlidir. Daha yardımsever ve arkadaşça olmanız gerekir. Yaşlılara yol vermekten, ihtiyacı olanla bilgi paylaşmaktan, tavsiye vermekten, cana yakın davranmakta tereddüt etmeyin.

Yorgunluk
Günde 8 saat uykuya alıştıysanız ve köşeden ekmek almak için bile arabanıza yöneliyorsanız Hac veya Umre sırasında karşılaşacağınız güçlüklere hazır değilsiniz demektir. Böylesine iddialı bir yolculuğa başlamadan önce kişinin fiziksel durumunu bunlara adapte etmesi önemlidir. Bu hazırlığa bir kaç hafta önceden başlanması gerekir, fakat büyük hazırlıklara ihtiyaç yoktur birkaç küçük egzersiz yeterli...

Go-mekke.com işbirliği ile hazırlanmıştır
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder