mahihaber Ailenizden birinde göz kayması varsa, - Mahihaber
HADİSLERDEN

Ailenizden birinde göz kayması varsa,


Eğer ailenizden birinde göz kayması sorunu varsa, çocuğunuz gözlerini dikkatli takip etmenizde yarar var. Çünkü uzmanlar, genetik yatkınlık nedeniyle çocuklarda şaşılık görülebileceğini belirtiyor.

Çocuklarda görülen şaşılık sorunun birçok nedeni olabileceğinin dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Candan Karaca, ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimalinin artığını ve şaşılık tedavisinde erken teşhisin önemli olduğuna dikkat çekti. Şaşılığın sebepleri, belirtileri ve tedavi şekilleri hakkında bilgi veren Opr. Dr. Candan Karaca, konuyla ilgili şunları söyledi:

Erken tanı önemli

“Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağıya bakma durumunda olabilir. Kayma durumu sürekli olabileceği gibi zaman zaman da ortaya çıkabilir. Görülme sıklığı, yaklaşık olarak yüzde 4‘tür. Kız ve erkek çocuklarda aynı sıklıkta görülmektedir. Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerin yanı sıra ömür boyu sürecek görme azlığı sorunları da oluşabilmektedir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk döneminde çocukların göz şikayeti olmasa bile düzenli olarak mutlaka uzman bir göz hekimine muayene olması gereklidir.”

Şaşılığın sebepleri nelerdir?

“Sorunlu hamilelik dönemi, doğumun problemli olması, çocuğun gelişiminde geçirdiği hastalıklar şaşılığa yol açabilir. Şaşılık için genetik yatkınlık da söz konusudur. Ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimali artmaktadır. Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma ateşli bir hastalık veya bir travma yani düşme, ameliyatlar, kazalar sonrası başlayabilir. Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir. Bu nedenle sinirlerde oluşan felçlerde gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı durumlarda göze gelen sinirlerde felçler oluşabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir.”

Şaşılığın tedavisini nasıl yapılır?

“Gözde paralelliğin kaybolması, göz sulanması, ağrı, baş ağrısı, çift görme, üç boyutlu görüntünün kaybolması, bulanık görme, baş ve yüzün bir yana dönük olması gibi sebepler şaşılığa neden olmaktadır. Şaşılığın tedavi şekli ise tipine bağlı olarak değişir. Genellikle gözlük, prizma veya cerrahi tedavi uygulanır. Şaşılık tedavisinde üç basamak uygulanır. Mümkünse altta yatan neden tedavi edilir. Göz tembelliği tedavi edilir. Ameliyatları gözlerin aynı noktaya bakması temin edilmeye çalışır. Tedavi ne kadar erken olursa, göz tembelliği ihtimali azalır. Bazı şaşılıklar ameliyatsız tedavi ile düzelirken, bazıları yalnıza ameliyatla düzeltilebilir. Ender bazı şaşılıklarda başarılı tedavi imkanları yoktur.”

http://www.trtturk.com/haber/sasilik-genetik-yatkinlikla-da-geliyor-131809.html
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder