mahihaber Kirpik dibi iltihabına dikkat! - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kirpik dibi iltihabına dikkat!


Gözlerinizde yanma, batma, kızarma ya da göz kapağınızda kaşıntı ve kalınlaşma varsa zaman kaybetmeden bir uzmana görünün...
Ergenlik döneminde, stresli günlerde, yağlı beslenme alışkanlığında daha sıklıkla görülen göz kapağının hastalığı olan “kirpik dibi iltihabı” hemen her yaşta, her cinsiyette yaygın bir şekilde görülüyor.
Göz Sağlığı ve Göz Hastalıkları Uzmanı. Dr. Burak Aydın, göz sağlığımızı ciddi şekilde etkileyebilecek etkenler hakkında dikkat edilmesi gerekenleri Ajanshaber’e anlattı.

KİRPİK DİBİ İLTİHABI NEDİR?
Kirpik dibi iltihabı daha çok cildimizde var olan ve kirpik diplerinde olan yağ ve yağ bezelerinin tıkanması veya iltihaplanması sonucu oluşuyor. Çeşitli virüsler, alerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı, kimyasal maddeler de kirpik dibi iltihabına yol açabilir.

BELİRTİLERİ NELER?


Hastaların gözlerinde; batma, yanma, kaşınma, kuruluk hissi, ışığa karşı hassasiyet ve sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Erken tanı her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da oldukça önemlidir. Göz damlaları ile tedavi mümkün. Ayrıca kirpik diplerine uygun materyallerle temizlik de yapılabilir.

TEDAVİ EDİLMEZSE GÖRME KAYBINA YOL AÇABİLİYOR
Eğer erken tanı ile tedavi uygulanmazsa, vernal konjonktivit ortaya çıkabilir. Vernal konjonktivit göz kapaklarında, kenarlarında, iç yüzünde ve gözün ön tabakasında kalıcı değişiklikler olabiliyor. Bu değişiklikler ileride görme kaybı yaşamamıza sebep olabilir. Bu hastalığa yakalanmamak için; alerjik faktörlerden, güneş ışıkları, tozlu topraklı ortamlar, havuz gibi yerlerden uzak durmamız gerekiyor.

“KALİTESİZ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAYIN”
Kalitesiz güneş gözlüğü kullanılmasındansa, hiç kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Kalitesiz güneş gözlükleri ultraviole ışınlarının tam tersi olarak gözün içine girmesini sağlar. Bu da gözlerimin için faydadan çok zarar görmesine sebep olur. Güneş gözlüğü kullanacaksak eğer mutlaka; orijinal, sertifikali ve garantili gözlükler kullanmalıyız.
Kalitesiz güneş gözlüğü kullanıldığında, hem alerjik sorunlar ortaya çıkar hem de gözün arkasındaki sinir tabakasındaki retinada, sarı noktada ilerleyici hasar oluşturur ve bu da göz için çok tehlikeli bir durum.

http://www.haberahval.com/kadin-yasam-1305496-kirpik-dibi-iltihabina-dikkat-2
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder