mahihaber 10 Liralık Gözlükle İntihar Etmeyin - Mahihaber
HADİSLERDEN

10 Liralık Gözlükle İntihar Etmeyin


Piyasada satılan kalitesiz güneş gözlüklerine karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, retina hastalıklarından katarakta kadar birçok göz rahatsızlığının temel nedenini zararlı güneş ışınlarından kaynaklandığını belirtti.

Gözlerimizin güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak amacıyla kullandığımız güneş gözlükleri, eğer kaliteli değilse, bu kez birçok göz hastalığına da neden olabiliyor. Yalova Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Gülseren, yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak için alınan güneş gözlükleri konusunda vatandaşları uyararak konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Renkli gözlüler koyu renk camları tercin etmeli

“Retina hastalıklarından ön segment, katarakt hastalıklarına kadar bir yığın rahatsızlığın temel sebebi özellikle güneş ışınlarından kaynaklanmaktadır. Güneş gözlükleri tabii ki güneş ışınlarına karşı en büyük silahımız. Güneş ışınlarından korunmada özellikle yeni çıkan güneş gözlüklerimiz organik camlı, ultraviyole filtreliler etkili. Tabii ki güneş gözlüğü seçiminde hastalara bulundukları ortama göre, bulundukları ışık reaksiyonlarına göre, derecelerine göre koyuluk derecelerini öneriyoruz. Mesela mavi ve yeşil gözlü hastalarımız gibi daha fazla ışık hassasiyeti olan gözlerde koyu renkli camları tavsiye ediyoruz. Sıfırdan dörde kadar camlarımız var. Onlara daha çok üç ve dört olarak camlar veriyoruz.”

Seyyar satıcılardan değil optikçilerden gözlük alın

“Uygun kalitede olmayan daha çok uzak doğudan düşük kaliteli camlı ve çerçeveli gözlükler var. Bunlara lütfen rağbet etmeyelim. Çünkü onların ultraviyole filtreleri tam geçirgen değil, tam sağlam değiller. İşporta malı yerine optikçilerden uygun markalarda kalitesi ve fiyatı önemli değil yeter ki optikçilerin verdiği gözlükler olsunlar. Onları tavsiye ediyoruz. Numaralı olanlar yine numaralı yapılıyor yine aynı şekilde. Hafif olması sebebiyle de organik cam tavsiye ediyoruz. Peki, uygunsuz seyyar mal dediğimiz işporta gözlükleri alırsak ne olur? İşporta malı gözlükler gözümüzde alerjiden tutun da göz kuruluğu, birtakım rahatsızlıklar hatta tedavi edilemeyen birtakım liken alerjiler, göz kaşıntıları, yanmalar gerçekleşebilir. O yüzden bu gözlükleri tavsiye etmiyoruz."

http://www.trtturk.com/haber/kalitesiz-gunes-gozlukleri-tehlike-saciyor-140726.html
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder