mahihaber Güneş Gözlüğünün Mevsimi Olmaz - Mahihaber
HADİSLERDEN

Güneş Gözlüğünün Mevsimi Olmaz


Tüm gözü kaplamayan güneş gözlüğü yukarıdan ve yanlardan gelen ışınları önleyemez ve güneş ışınlarının gözlük kenarından geçerek göze ulaşmasına neden olur.

Erken yaşta gelişen katarakta neden olabilen güneş ışınları, ayrıca özellikle yanlardan göze gelenler olmak üzere halk arasında et büyümesi denilen ‘pterjiyum’un da oluşmasında etkilidir. Bu yüzden gözü tamamen kapatan güneş gözlüğü kullanmayı tavsiye eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, uzun süre güneş ışığına maruz kalanların güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemesi gerektiğini hatırlatıyor.

Yılmaz, “Gözkapağı ve göz çevresindeki cilt ince ve kırışmaya en yatkın bölge olduğu için rüzgâr, güneş ve karlı, soğuk havalarda uygun bir güneş gözlüğü ile hem göz sağlığımızı hem de göz çevremizi korumuş oluruz. Karlı havalarda yansıyan ışınlardan dolayı hep gözümüzü kısarak etrafa bakarız. Bu durum bir süre sonra hem baş ağrısı, hem de göz çevresinde kırışıklıklara neden olur. Ayrıca güneş gözlüğü takarak özellikle rüzgârlı havalarda kaçabilecek yabancı cisimlere karşı da gözümüzü korumuş oluruz. Bu nedenle koruyucu tedbir almak adına güneş gözlüğü kışın da kullanılmalıdır” diyor.

meydangazetesi.com.tr
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder