mahihaber Bebeklerde Şaşılık Ve Yalancı Şaşılık - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bebeklerde Şaşılık Ve Yalancı ŞaşılıkGözlerin birbirinden farklı yönlere baktığı bir görme kusurudur. Bir göz düz ileri bakarken diğeri içe, dışa, aşağı veya yukarıya kayar.

Şaşılık sürekli veya zaman zaman gözlenebilir. Bazen kayan göz kuvvetlenerek, düz bakan göz haline geçebilir, düz bakan göz ise kayan göze dönüşebilir.

İlk altı ay bebeklerde zaman zaman göz kayması görülebilir. Sürekli olursa, hiç beklenmeden göz doktoruna gidilmelidir. Bebeklerin göz kasları dördüncü aydan itibaren cisimleri takip edecek ve odaklayabilecek olgunluğa ulaşır. Bu nedenle bu aydan sonra şaşılığın azalarakkaybolması beklenir. Şaşılık çocuklarda çok sıktır (%4). İleri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bazen ailevi olabilir.


Bebeklerde-Şaşılık-Tedavi-YöntemleriBebeklerin çoğu hatif şaşı gibi görünür. Bunun nedeni burun köklerinin hafif geniş ve gözün iç kısmındaki deri kıvrımlarının fazla olma sidir. Yalancı şaşılık, şaşılık olmamasına rağmen yüz yapısı nedeniyle öyle sanılmasıdır. Çocuk büyüdükçe burun kökü incelir, göz kapaklarının üzerindeki kıvrımlar kaybolarak şaşı görünümü de kaybolur. Halbuki gerçek şaşılık çocuk büyüse de düzelmez.

Normalde her iki göz aynı noktaya odaklanarak, her birinden gelen görüntü beyinde birleştirilir. Üç boyutlu tek görüntü oluşturulur. Derinliği algılamamız için üç boyutlu görüntü şarttır.Bir göz kaydığı zaman beyne iki farklı görüntü yollanır. Beyin, kayan gözün yolladığı resmi silerek, kaymayan veya daha iyi gören gözün görüntüsünü algılar. Böylece derinlik hissi algılanamaz. Kaymayan gözü kapatmak kayan gözün kuvvetlenmesine ve daha iyi görmesine yardımcı olur.
Erişkinlerdeki şaşılıkta çift görme olur, çünkü beyin her iki gözden gelen görüntüyü algılayarak birleştirmeyi öğrenmiştir ve kayan gözün görüntüsünü silememektedir.

İki göz arasında ciddi numara farkı varsa az gören gözde tembellik gelişebilir. Şaşılık da kayan gözde görme azalmasına, yani göz tembelliğine yol açar. Göz tembelliği ilk yaşta saptanırsa bu yöntemle tedavisi kolaydır. Tedavi gecikirse kalıcı olur ve tedavi zorlaşır. Ailede göz tembelliği varsa bebeği bir yaşından önce göz doktoruna göstermek gerekir.

Bazı görme kusurları şaşılığa yol açar. En sık nedeni hipermetropidir (yakını görememe).

Gözü altı kas hareket ettirir. Gözlerin aynı hizada aynı nesneye odaklanabilmeleri için tüm göz kasları birlikte ve dengeli çalışmalı dır. Her iki gözün birlikte hareket edebilmesi için kaslar arasında ko ordinasyon şarttır. Beyin göz kaslarını kontrol eder. Bu nedenle bey ni etkileyen spastiklik, down sendromu. beyin tümörleri, hidrosefali, katarakt veya görmeyi etkileyen göz kazaları da şaşılığa yol açabil mektedir.


Şaşılığın en önemli belirtisi bir gözde kaymadır. Bebekler iki gözüyle beraber görebilmek için boyunlarını sürekli bir tarafa eğik tutarlar.

Çocuğun gözüne ışık tutularak göz bebeklerindeki ışık yansımalarının simetrik olup olmadığına bakılır. Normalde ışık her iki gözbebeğinin aynı yerinde ve simetrik görünür, gerçek şaşılıkta ise farklı yerierinde yansır. Flaşla çekilen fotoğraflarda, gözlerde yansıyan ışığın simetrik olmadığı fark edilmişse şaşılık tanısı konulabilir.

Görme kusuruna bağlı şaşılıklar gözlükle, goz kaslarında sorunu olanlar ise ameliyatla düzeltilir.

http://saglikrehberlik.com/bebeklerde-sasilik-ve-yalanci-sasilik/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder