mahihaber Göz Yaşlarının Güzelliğe Faydası - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz Yaşlarının Güzelliğe Faydası


Göz yaşlarının güzelliğe de faydası varmış.

Normal halde insan dünyaya açtığım son günlerine kadar ağlıyor. Psikologların bildirdiğine göre, gözyaşları çeşitli nedenlerle oluşur.

Organizma için en hayırlısı ise güçlü duyguların etkisinden akan gözyaşlarıdır. Bu tür gözyaşları insanı rahatlatır, strese dayanıklı ve ömrü uzatır. Göz yaşları gözün yıkanması ve temizlenmesi için çok önemlidir.

Öyle ki, göz kişası çok hassastır ve eğer göz yaşarmazsa, yakında karaya olabilir. Çoğu zaman da bilgisayar karşısında uzun süre geçiren insanların gözlerinde kuruluk gözlenir. Bu kuruluk kendini öyle gösteriyor ki, sanki gözün içinde bir şey kaldı. Bu nedenle bu tür rahatsızlıkla karşılaşan kişilere gözlerini sık sık yıkamak yeterli.

Fakat bazılarına bu yardım etmiyor. Kuruluğu önlemek içinse onlara suni göz yaşlarından kullanmak gerekir. Belirtelim ki, göz yaşı esas olarak su ve tuzdan oluşur ve göz üzerimizin kaygan kalmasını sağlar.

Göz yaşı ortalama günlük 150-300 grama kadar salgılanır. Ve bir süre sonra burun boşluğuna axır.Psikolok Arzu kurbanovanın göre, refleks ve duygusal gözyaşları olur. Refleks gözyaşları gözü korumak amacıyla salgılanan gözyaşlarıdır.

“Refleks gözyaşları soğan doğradık da, göze toz düştük de gözlerimizin yaşarması sonucu ortaya çıkıyor. Refleks gözyaşları salgılanan, bu, ağlamak gibi değildir. Oysa, insan güçlü duyguların etkisinden ağlıyor. İşte bu tür gözyaşları sağlık için oldukça önemlidir.


A. Kurbanova kaydetti ki, bazı insanlar moralini bozmamak ve bilinçaltı olarak kendi zayıflığını kabul etmemek için ağlamaktan çekinirler. Bu ise oldukça zararlıdır. Onun sözlerine göre, ağlamayı barındıran insan daha sinirli olur ve onlar arasında zihinsel hastalıklar yüzünden zahmet çekenler de fazladır. Bazı insanlar ise ağlamak isteseler de, bunu yapamıyorlar. Bu ise ona göre oluşur, çocuklara hayatının ilk yıllarından ağlamak yasaktır. “Özellikle erkek çocukların ağlamayı zayıflık ve erkeğe yakışıksız gibi kıymetlendiği için onları ağlamayı koymuyorlar. Dolayısıyla insan çocukluktan ağlamasını tutmayı öğrenir. Bazı insanlar ise göz yaşlarını o kadar saklıyorlar ki, ağlamak istediğinde göz yaşı yerine onların burunları akar.”

İnsan ağlarken organizmadan zararlı kimyasallar ihraç edilmektedir. Ağlamakla stresi yaratan ve onun daha da çoğalmasına neden olan maddeler de azalır. Bu maddeler özellikle genç organizma için tehlikelidir. Bu nedenle çocukların büyüklere oranla daha çok ağlıyorlar. Çocukların ağlamayı doğal kendini savunma tepkisidir ve çocuğun sağlığını koruyor. Göz yaşlarında bakterileri öldüren maddeler de zengindir.

En garibi ise göz yaşlarının süt bezlerini feallaşdırmasıdır. Bunun yanı sıra, ağlamak ömrü uzatır. “Öyle ki, çok ağlayan adamlar daha çok yaşıyor ve sağlıklı olurlar.
Kalpten ağlayıp ve kalbini boşaltabilen kişiler stresle kolay mücadele alabilirler. Kadınların erkeklerden daha fazla yaşadığını belirten musahibim bunu kadınların daha duygusal olması ve çok ağlaması ile bağlanır. Erkekler arasında da ağlayanlar ise nadiren olur. Onlar genellikle ağlamadığı için emosiyalarını boşalta bilmiyorlar. Neticede de olumsuz duyguları içte toplanır ve yavaş yavaş sağlığa olumsuz etki gösterirler.

Kadınlarsa emosiyalarını gizlemek ve ağlamaya eğilimli olur. Statistikaya göre, kadınlar yılda 64 kez ağlıyor, erkekler ise 17 kez. Fakat çok ağlamanın da hasarı var. Öyle ki, düzenli ağlamak bazı insanların sinir sisteminde gerginleşmeye, insanın halden düşmesine neden olabilir. Ağlarken de sınırı beklemek ve öyle ağlamak gerekir ki, vücuda yararı olsun. Genel olarak, insanlar ağladıktan sonra kendilerini farklı hissedebilirler.

Çoğu insanlar kendilerini rahat hissediyor etseler de, bazıları ağladıktan sonra kendilerini daha da kötü hissetmeye başlarlar. Genellikle böyle insanlar psikolojik bozukluklar ve doruğa ulaşan rahatsızlıktan muzdarip bu tür insanlar ağladıktan sonra kendilerini daha da ağır ve gergin hissediyorlar.

Psikologun anlattığına göre, insan genellikle ağlayan adama bakınca ona yazığı gelir ve göz yaşlarına duyarsız kalmak zor oluyor. Çoğu zaman da bunu dikkate alan çocuklar ve yetişkinler de göz yaşlarından birine psikolojik baskı göstermek için kullanırlar. Bu nedenle gerçek duyguların etkisinden oluşan gözyaşlarını yapay olarak oluşturulan gözyaşlarından ayırmak lazımdır. Kısacası, ağlamanın güzellik için de büyük faydası var. Öyle ki, göz yaşları küçük yaraları iyileştirir, gözün altındaki derinin yaşlanmasını engeller.

http://www.kadinrehberim.com/guzellik/goz-yaslarinin-guzellige-de-faydasi-varmis.html
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder