mahihaber Yanlış Numaralı Gözlük Gözü Bozar mi? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Yanlış Numaralı Gözlük Gözü Bozar mi?


Gözlük kullanımı ve yanlış numara gözlük gözü bozar mı?

Yanlış numara gözlük takmak gözleri bozmaz ancak o anki görüşü bozar. Bilinenin aksine gözlük takmak ya da takmamak gözün numarasının değişmesine sebep olmaz.

Gözlük kullanımı ile ilgili yanlış bilinen diğer bir unsursa dinlendirici gözlüklerdir. Dinlendirici gözlük diye bir gözlük yoktur, gözlükler tamamen numaralar ile adlandırılabilir. Takıldığı zaman görme bozukluğu yaşanmıyorsa kullanılabilir. Gözlüğe alışmak diye bir kavram yoktur. Kişi gözlüğü taktığı zaman görmesinde rahatlık hissediyorsa o gözlük artık onun vazgeçilmezidir. Gözlükte ki numara değişikliği ancak muayene yolu ile öğrenilebilir. Hipermetrop olan çocuklarda büyüme çağında gözlük numaralarında azalma gözükürken, miyoplarda ise artma gözlenmektedir. Gözlük kullanmak veya kullanmamak gözlük numarasının ne artmasına nede azalmasına neden olur. Bunun yanında çocukluk evresinde gözlük kullanmak görme gelişimi açısından faydalıdır.

Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için 20'li yaş ve üzerinde yapılan lazer tedavisi gözü çizmez ama belirli kalınlıktaki kornea dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırır. Lazer ile katarakt cerrahisi diye bir şey yoktur. Aynı zamanda lazerle şaşılık hastalığının da tedavisi yoktur.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder