mahihaber Bebeğin Engelli Olmasına Sebep Olan Doktora Uyarı Hak Mıdır - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bebeğin Engelli Olmasına Sebep Olan Doktora Uyarı Hak Mıdır


Sinop'ta doğum sancısı üzerine Atatürk Devlet Hastanesi'ne giden 39 yaşındaki Şermin İpek, görevli ebenin gözetiminde bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Doğum sırasında sorun çıkması üzerine ebenin çağırdığı doktor, iddiaya göre hastaneye gelmedi, bebek de oksijensiz kaldığı için engelli oldu. Ailenin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada doktora 'uyarı' cezası verildi.
Sinopta 21 Eylül 2013te meydana gelen olayda, iddiaya göre hamile olan Şermin İpek doğum sancısının başlaması üzerine saat 18.00de Sinop Atatürk Devlet Hastanesine başvurdu. Görevli ebe Ö.K., Şermin İpeke müdahale etti.
İddiaya göre doğum sırasında normal olmayan bir durum olduğunu belirleyen ebe hastanede görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr. B.D.Ö.'yü hastaneye çağırdı. Ancak doktorun hastaneye gelmediği iddia edildi. İpek, saat 03.00 sıralarında bir kız bebek dünyaya getirdi. Ancak yaşamsal bulguları iyi olmayan bebeğin doğum sırasında oksijensiz kaldığı belirlendi. Bunun üzerine bebek aynı hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Daha sonra Samsundaki başka bir hastaneye sevk edildi. Bebeğin tedavi süreci devam etti ancak vücudunda kalıcı hasarlar olduğu belirlendi. Şu an 2 yaşında olan Beyza İpek, konuşamaz, ayakta duramaz, tek başına hareket edemez ve duyamaz hale geldi.
Aile Sinop Valiliğine ve Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulndu
1.5 yıl süresince bebeğin iyileşmesi için hastane hastane dolaşan anne Şermin İpek ve baba Ali İpek çocuklarının bu duruma gelmesine ihmalin neden olduğunu iddia ederek Sinop Valiliğine ve Cumhuriyet Savcılığına 6 Şubat 2015te şikayette bulundu. Şikayet sonrasında olayla ilgili Valilik tarafından ön inceleme başlatıldı.
Ön inceleme sonunda 5 Mayıs 2015te Valilik İl İdare Kurulu tarafından Ebe Ö.K. hakkında soruşturma izni verilmemesi kararı alındı. Nöbetçi ebenin davetine rağmen hastaneye gitmediği belirlenen Opr.Dr. B.D.Ö. hakkında ise soruşturmaya izin verilmesine karar verildi.
Opr.Dr. B.D.Ö. hakkında uyarma cezası verildi
Öte yandan Sinop Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından alınan kararla soruşturma sonunda Ebe Ö.K. hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek görülmezken, Opr.Dr. B.D.Ö. hakkında uyarma cezası verildi.
3 çocuk annesi Şermin İpek, doğumda oksijensiz kalması nedeniyle kızının engelli kaldığını belirterek, Doğum öncesinde yaptırdığım tetkiklerde hiçbir sorun yoktu ve bebeğim gayet sağlıklıydı. Doğumda hata nedeniyle bebeğim oksijensiz kaldı ve engelli oldu. 9 saatlik sancı süresince ve doğum sırasında kesinlikle doktor benim yanıma gelmedi. Bebeğimin doğum sonrasında hastanede tedavisinde doktorlar doğum hatası nedeniyle böyle olduğunu bize söylediler. Benim yavrum ömrü boyunca böyle engelli kaldı. Buna neden olanlar yeterince ceza almadı. Doktora sadece uyarma cezası verildi. Benim evladımın bu durumu için bana kim hesap verecek ? Bebeğimin durumunun karşılığı sadece uyarma cezası mı? Bir insanı ömrü boyunca engelli bırakmanın hayıtını karartmanın bedeli bu mu? diye konuştu.
Baba Ali İpek ise, çocuğumuzu bu şekilde görmekten acı çektiklerini belirterek, Beyza şu an 2 yaşını doldurdu, 3 yaşına girecek yaşıtları yürüyüp konuşurken bizim bebeğimiz yüzde 99 engelli ve iyileşme ümidi de her geçen gün azalıyor. Bunun sorumlularının hesabı bu kadar ucuz olmamalı. Yetkililere sesleniyorum elinizi vicdanınıza koyun. Bugün benim çocuğum bu haldeyse bu sorumsuz görevliler hala görevdeyse yarın sizin doğacak çocuklarınız da tehlikede bunlara gerçek cezaları verilsin dedi.

http://www.aktifhaber.com/dogumda-oksijensiz-kalan-bebek-engelli-oldu-1232764h.htm
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder