mahihaber Göz hastalıkları ve tedavisi için yanlış bilinenler ve gerçekler : - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz hastalıkları ve tedavisi için yanlış bilinenler ve gerçekler :


Göz hastalıkları ve tedavisi için yanlış bilinenler ve gerçekler :

– Dinlendirici Gözlük Varmıdır ? :

Böyle bir gözlük yoktur. Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyor ise kullanılmalıdır.

– Gözlüğümüzü sürekli kullanmalımıyız ? :

Uzak gözlük devamlı, yakın gözlük ise yalnızca yakın mesafe çalışmalarında kullanılır. Dioptri (numara) değişikliği ancak muayenede belli olur. Gözün gözlüğe alışması diye bir kavram yoktur, kişi iyi görmenin ne olduğunu anladığı için gözlükten vazgeçemez.

– Yanlış gözlük kullanımı gözü bozarmı ? :

Gözü bozmaz ancak takıldığı anki görmeyi bozar.
– Çocuğumu ilk ne zaman muayene ettirmeliyim ? :

Doğduğu andan itibaren bebekler muayene edilebilir. Her yaş grubu için farklı göz hastalıklar olduğundan dolayı düzenli göz kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

– Bebek veya küçük çocuklar gözlük takabilirmi ? :

Özendirme ile bu sıkıntı önlenebilir. Yeter ki çocuğa uygun yaklaşılsın. 8 aylık yüksek hipermetrop gözlük kullanan kişiler olmuştur.

– Miyopi nasıl bir göz hastalığıdır ? :

Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının önünde odaklaşmasıdır. Belirli bir mesafeye kadar net görürler, daha uzak mesafelerde netlik bozulur.

– Hipermetropi nasıl bir göz hastalığıdır ? :

Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının arkasında odaklaşmasıdır. Gözü zorlayarak net görebilirler.

Bu tanımlar uzağı görmemek veya yakını görmemek şeklinde tanımlanamaz.

– Astigmatizma nasıl bir göz hastalığıdır ? :

Astigmatizma miyopik veya hipermetropik olur ve göz sağlığı açısından diğer kırma kusurlarından farkı yoktur, yalnızca gözün belli bir açısındaki kırmanın farklılığını ifade eder.

– Excimer Lazer (Gözün Çizilmesi) ne demektir ? :

Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için 20 yaş üzerinde yapılan laser tedavisi (Excimer) gözü çizmez, yalnızca belli bir kalınlıktaki kornea dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırır ve kırma kusurunu ortadan kaldırır.

– Excimer Lazer tedavisi gözde körlüğe neden olur mu? :

Tedavi amaçlı kullanılan bu cihazlar körlük yapmaz, ancak merkezi görme noktasının hastalıktan etkilenmesi veya laser komplikasyonu olarak ödem gelişmesi görme bozulmasına sebep olabilir.

– TV ve bilgisayar gözü bozar mı ? :

Hayır, bozmaz. Yalnızca, ışığa bakılmasına bağlı olarak göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı için yanma, batma,kızarma ve refleks sulanma olur...

– Katarakt cerrahisi görmeyi olduğu gibi eski haline getirir mi ? :

Görmenin iyi olabilmesi için retina tabakasının sağlıklı, kişinin görme potansiyelinin iyi olması lazımdır. Gözdibi hastalıklarında ve tembel gözlerde görme artışı olmayabilir.

– Göz içi mercekleri göz için zararlımıdır ?:

Uygun yere uygun lens takılması hiçbir zaman zararlı değildir. Yapım malzemesi göz için inert dir.

– Her ilaç her kişiye etki eder mi ? :


Her ilaç her kişiye aynı oranda etki etmez, kişisel farklılıklar her zaman söz konusudur. Dolayısı ile etkin ilaç kesinleşinceye kadar hekim ilaç değiştirmek zorunda kalabilir.

-Göz kuruması nedir ?:

Göz yaşı salgısı gün içinde belirli miktarlarda salgılanır. Gözün ön tabakasının saydamlığını ve göz kapaklarının hareketinin devamlılığını sağlar bazı durumlarda göz yaşı salgısı azaldığında (halk arasında göz kuruluğu olarak bilinen) batma, yanma, gözde yabancı cisim hissine neden olur.

– Göz tansiyonunda sınır varmıdır ? : Glokom yalnızca rakamsal değerin ifadesi ile tanımlanmamaktadır. Önemli olan bir husus da görme sinirinin durumudur. Rakamsal değeri normal olarak bilinen değerlerde olmasına rağmen glokom olan kişiler de vardır. Bu nedenle sınır tanımlaması her zaman büyük yanılgılara sebep olur.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder