mahihaber Din Hizmetleri Sınıfında 110.488 personel bulunuyor. - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Din Hizmetleri Sınıfında 110.488 personel bulunuyor.


Diyanet İşleri Başkanı, imam, namaz ve halk...

Sayın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hoca hem alim kimliği hem de samimiyetiyle bana göre Cumhuriyet tarihinin en saygın Başkanlarından birisidir. Arkasında namaz kılıp ta duygulanmayan ve huşu duymayan insan olmayacağını düşünüyorum. En azından şahıs olarak bu düşüncede olduğumu belirtmek isterim.

Bu samimi düşüncelerden sonra şayet toplumda bir değişim ve dönüşüm olmasını istiyorsak Diyanet İşleri Başkanlığına çok büyük görevler düştüğünü de bilmek zorundayız. Bazı kesimler Diyanet İşleri Başkanlığına husumet beslese de toplumun büyük çoğunluğunda bu Kurumun önemli bir yeri vardır. Bu bağlamda 657 sayılı Kanunda yer alan 10 hizmet sınıfından birisi olan Din Hizmetleri Sınıfında yer alan personelin niteliğinin arttırılması gerektiğini ifade etmek gerekiyor.

Şuan itibarıyla Din Hizmetleri Sınıfında 110.488 personel bulunuyor. Bu personel içerisinde yer alan cami imamlarının bilgi, samimiyet, ses ve ifade kabiliyetinin oldukça önemli olduğunu en az haftada bir kere Cuma Namazına giden her insan bilir. Bu personelin niteliği öyle bir noktaya getirilmelidir ki, Diyanet İşleri Başkanı bu personellerin arkasında namaz kılabilmelidir. Yine bu imamların vaazlarını 30 dakika dinleyebilme sabrını gösterebilmelidir. Şayet sayın Başkan her cami imamının arkasında namaz kılamazsa ve bunların vaazını 30 dakika dinleyemezse bu imamların mutlaka başka görevlere nakledilmesi sağlanarak nitelikli ve en az İlahiyat Fakültesi mezunu imamlar alınmalıdır.

Bir şekilde imam olarak atanan yeterli vasıflarla muttasıf olmayan kamu personelinin başka kamu kurumlarının memur kadrolarına naklen atanması ile hem diğer kamu kurumlarının personel ihtiyacı giderilir hem de toplumun değişim ve dönüşümünde ciddi bir rol oynayan cami imamlarının niteliği arttırılmış olur.

Bu ifadelerimin imamlarımızca yanlış anlaşılmayacağını düşünüyorum. Dindar olsun veya olmasın toplumdaki insanlar nezdinde imamların çok önemli bir yeri vardır. Bu nedenle çok ciddi birikimi olmayan insanların imam olarak göreve başlatılması son derece risklidir. İmamların dini bilgileri ile görevlerini etkin bir şekilde yapmak için ihtiyaç duyulan diğer özelliklerin seviyesini ölçmekte öyle zor bir şey değildir.


Ahmet Ünlü - Yeni Şafak
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder