mahihaber O Site Diyanette Torpili İspat Etti... - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

O Site Diyanette Torpili İspat Etti...


Sağır sultan bile biliyor ki mülakatlı sınavlarla personel alan kurumlarda torpil ya da adam kayırma ile alım olmaktadır. Bunun önü de asla alınmıyor.

Gelişi güzel ve kanaatle personel alınan kurumlardan biri ve hakkında en çok dile gelen kurumların başında ne yazık ki hak ve hakikatten söz eden ve etmesi gereken doğruluk timsali olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı gelmektedir.

Tabii "gelişigüzel personel alımı " kavramını sayın Mehmet Görmez dönemi için ( son fahri ve mele alımları istisna ) söylemiyoruz.

Mele ve Kuran-ı Kerim öğreticisi alımlarının bir hata olduğunu o zaman dile getirmiş, yanlış olduğunu söylemiş ve haklılığımız ortaya çıksa da "bir kere oldu" diyen Diyanet şimdi yoğurdu üfleyerek yeme gayreti içinde...

Diyanette torpil yok diyenleri yalanlarcasına ve branşında en çok okunan, zaman zaman yazılarımızın yayınlandığı dinihaberler.com sitesi geçen günlerde yaptığı bir yayınla bu torpil olayını istemeden ortaya çıkarmış oldu.

Aslında kendisiyle kardeş yayın çerçevresinde bir diyaloğumuz olan site kaş yapayım derken göz çıkarmıştı.

O habere dönelim.

Dinihaberler.com'un yazdığı "Akla zarar bir torpil hikayesi" başlıklı özel haberinde bulunduğu ildeki merkez camiye atanmak isteyen 3 imamın bir milletvekilini de araya koyarak nasıl çaba gösterdiği ve müftülüğünde buna nasıl engel olduğu" şeklinde idi.

Biz o müftüyü kutlarız.

Ancak haberi kısaca hatırlatarak Diyanette torpilin varlığından, halen görev yapan ve yıllar öncesinden göreve getirilmiş diyanet memurlarının nasıl yetersiz, kifayetsiz ve işinin ehli olmayan insanlar olduğunu görmüş olacağız. ( Hak ederek göreve gelmişleri tenzih ederiz)

Haber kısaca şöyle... (*)

" Bizi böyle bir yazıya kaleme almaya iten en önemli etkenlerden birisi, personel arasında rastladığımız "yanlış bir Diyanet anlayışı (Torpil) ". Bu yanlış algıyı sürekli topluma pompalayan bir takım art niyetli kimselerin bitip tükenmek bilmeyen faaliyetleridir.

Bu anlatacağımız olay yakın bir zamanda meydana geldi.

Bir ilimizde cereyan eden olayda 3 imam hatip görevlisi yer değişikliği nedeniyle merkez camiine müracaat ederler.

Müftü bey bu üç imamında, imamlık mesleğini nasıl icra ettiğini bildiği için umut bağlamaz. Bu imamlar nakil sınavına giriyor ve 3'ü de sınavı kazanamıyorlar.

Bu imamlar ne mi yapar? Anlatalım:

Diyanet camiasında yıllarca ihlasla çalışan din görevlileri sınav marotonlarında engelli parkurları birer birer aşarken, Diyanet'in titiz Komisyonları önünde mulakatlarda ter döküp hakkıyla bir yerlere gelme mücadelesi verirken habere konu olan sözde akıllı imamlar (!) kısa yoldan arzu ettikleri yerlere ulaşmada engel tanımamışlar.

Sınavı kazanamayan imamlar soluğu milletvekillerinin yanında alırlar ve müftüyü şikayet ederler...

... Vekil ile birlikte soluğu Diyanet'te alan 3 imam İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne oradan da sorumlu Daire Başkanının yanına çıkarlar.

Başkan, vekilin yanında, Müftüyü arar, isimleri söyler.

Birinci İmam Efendi görev yaptığı camide sünnet düşmanlığı yaprak cemaati sünnet namazları kılmaması yönünde telkinlerde bulunuyor ve cemaat düzenini bozuyor. Ayrıca Kur'anı yetersiz diyor...

İkinci İmam Efendi için ise; Kur'an'ının çok zayıf olduğunu merkez camisini kaldırmayacağını söylüyor

Üçüncü İmam Efendinin ise; emekliliğine sadece 3 ay kaldığını yaş haddinden emekliğe ayrılacağını söylüyor ve sınavı kazanamadığını dile getirdikten sonra,

Sayın başkanım siz orada sınava tabi tutun ve 3 imam efendi'nin de Kur'an'ını dinleyin diye temennide bulunuyor.

Telefon konuşmasından sonra başkan bey, Sayın Vekilim müsaade ederseniz "bu 3 imam efendiyi beraber sınav yapalım kazananı biz buradan atamasını yapalım" der. Vekil'de ne ne kadar estağfirullah dediyse de 3 imam efendi usulen bir sınava tabi tutulurlar.

1. İmam efendiye, sabah namazının sünneti kılınmazsa ne olur? Sorusuna: Hiç bir şey olmaz. Ben hiç bir sünnet namazını kılmıyorum der... Arkasından bir Kur'an okunması istenir. Malesef Kuran okuyuşunda “lahn” sıkıntılarıyla karşı karşıya gelir.

2. İmam sınava girer. Başkan bey bir aşır okumasını ister. İmam efendi ise boğazım ağrıyor, dışım ağrıyor diye Kur'an okumaktan kaçınır. Her ne kadar ısrar edildiyse de imam efendi Kur'an okumaya yanaşmaz.

3. İmam sözlü sınava girer. Emeklisi gelen imam Kur'an okumakta son derece zorlanır. Emekliliği gelmiş ve Kur'an okumaya haceti kalmamıştır.

Vekille başbaşa kalan başkan, sayın vekilim buyurun, merkez camine hangi imamı atayalım der. Geldiğine geleceğine pişman olan milletvekili hocam, özür dilerim, ben bunların hiç birini tanımıyorum. Beni aradılar durumlarını anlattılar ben de çıktım geldim der."

Site bu yazıyı yazdıktan sonra devamla okurlarına soruyor

"Hani Diyanet torpil yapıyordu? Hani Diyanette torpil vardı? Peki torpili yapan kim? Torpile bulaşan kim? Torpile gerek duyan kim?"

Mehmet Görmez dönemi Diyanet'in 80 yıılık tarihi boyunca en parlak ve en iyi olduğu bir dönemdir. Başkan "ateşli cübbe"giydiğini her fırsatta belirtir ve her türlü saldırılara da Allah'ın yardımıyla dik durmayı beceriyor.

Gelelim sözümüze...

İmamlardan birinin "Kur'an'ının çok zayıf olduğu" yönünde üzerinde durulması gereken bir konu var.

Adam imam olmuş. Ama ne Kur'an'ını çok zayıf" .. 110 Bini aşkın bir çalışana sahip Diyanette Kuranı çok zayıf olan sadece bu "imam" değil. Arasanız, elinizi sallasanız birilerine daha çarpar.

Peki bu vatandaş nasıl imam oldu.

Diğeri emekliliği gelmiş imam bakın ona Kuran okumakta zorlanıyor(muş) Bu adam emekli olana kadar ne yapmış, o görevi nasıl yıllarca sürdürmüş.

Sünnet düşmanı olana da sözüm yok. Ülkemizde papazların, misyonerlerin yıllarca imamlık yaptığını da biliyoruz. Sünnet düşmanı olan imam neden görevden alınmaz. Sabah namazları camiye uğramayan imamlar neden görevden alınmaz.

Bunun “Hata etmek ve doğrudan sapmak” manalarına gelen “lahn”a sebep olması, kıldırdığı namazların bozulmasına sebep olduğu ve lahn-ı hafi neyse de lahn-ı celi'de bulunmak bir imamın asla yaşamaması gereken bir durum değil midir.

Ama, ne yazık ki %90 diyebileceğimiz ve lahn-ı celi yapan imamalrımız halen görev yapmaktadır. Bunlar buraya nasıl geldi.

Yine emekliliği yaklaşmış bir imam efendi zaman zaman uğradığı camide sesli namaz kıldırırken ayetleri karıştırıp dururdu. Yıllarca namaz süreleri ile namaz kıldırdığı halde son yıllarda iyice çorbaya dönen okunuşlarından birinde sormuştum. Böyle okumak faziletli midir diye (!) .. Bana "işime bakmamı" söylemişti.

Mevcut cami görevlileri bilhassa eskiler şöyle bir imtihana (adam gibi ) sokulsa bunlar sadece cemaatin arkasında yer bulurlar.

Daha yakın bir tarih.. Yine bir mülakat var.. Din gönüllüsü din görevlisi olmak için sınava giren ve Sorulan soru, kıraat ve ezberde takılmayan birine sorulan soru " baban ne iş yapıyor". Babasının ne iş yaptığını söyleyince " bizden değilmiş" tarzı yaklaşım ne demek.. Sorulan soru, kıraat ve ezberde takılmayan bu kişi nasıl oluyor da kaybediyor da "iftittah tekbiri farz mı vacip mi "sorusuna cevap veremeyen yüzünden Kuran okumasını bilmeyen bir din görevlisi yakını ilk dereceye girebiliyor ve göreve alınıyor.

Şimdi o siteye de soruyoruz. O sözde imamlar oraya kadar nasıl geldi. Kuran bilmeyenden imam mı olur..

Keşke onlardan söz etmeseydin. Demek ki Diyanette torpil varmış.

Erol KARA - 30.11.2015

(*) Kaynak : http://www.dinihaberler.com/akillara-zarar-bir-torpil-hikayesi-84830.html

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder