mahihaber “One Minute” Diyanet - Kezban HARMANCI Yazdı - Mahihaber
HADİSLERDEN

“One Minute” Diyanet - Kezban HARMANCI Yazdı


Sevmemeye yeminliler bahçesinde tokat atana gül vermek neye yarar… İslamiyet barış ve hoşgörü dinidir yani bazılarımıza göre. Sayıları hızla artan bazılarına göre de ‘sadece kendine gibi olana gülümsemek, gerisini devirmek’ dinidir.

Gülümseyerek saran da, keleşle beynini dağıtan da icazetini Kuran-ı Kerim’den alır.

Bir tek Fatiha Suresi için ki Besmele dâhil sadece 7 ayet için deve yükünce tefsir sayfaları yazmak mümkünken; kavrayıştaki farklılıklar normaldir lakin günümüz sorunu ayetlere farklı anlamlar yüklemekten kaynaklanmıyor!

Sorun sığ, yara derin…

Sorun şu ki; Günümüzde neredeyse her okuryazar kendi kendinin müçtehit imamı!

Sorun şu ki; Diyanet İşlerimiz inananlara hem kör hem de sağır, meydanı imamsız bırakıyor!

Teşbihte hata olmaz kabilinden; Elinde oya, aklında akşama ne yemek pişirsem derdi, gözü televizyonda, kaygıları ailesi ile sınırlı ev hanımlarına benziyor Diyanet İşlerimiz.

Her şeyi herkes kadar yapması yeterli bir kurummuş gibi; başkalarından öykündüğünü başkalarından iyi yapması yetermiş gibi; özde her meseleyi halletmiş de artık rahat edermiş gibi davranıyor Diyanet İşlerimiz.

Dinimizi akıllı telefonlara yükleyince, müşteri hizmetleri kıvamında Alo Fetva hattı kurunca, camilerin ısıtmasını alttan yapınca, düşünebilme yetisi gelişmemiş ve/veya düşünmeden biat kolaylığına sığınanlara kurslar açınca ‘İŞİMİ YAPTIM’ sanıyor Diyanet.

Külliye kavramının bile ancak Cumhurbaşkanı ile hayatımıza sokulduğunu düşününce; Diyanet’in şu haliyle, yeşil sermayenin herhangi bir holdinginden tek farkı daha büyük bütçelere sahip olması.

Her şeyin doğrusunu Allah bilir elbette ama zahir olan şu ki; Dört Büyük İmam’ın dördü de Diyanet’in şu haline görse kahırdan çileye girer ve belki de hiç çıkmazlardı çilehanelerinden.

“ONE MİNUTE” DİYANET!
Koy elini taşın altına, kumdan çıkar başını!

Örnek al kendine Hz. Ali’yi, İmam-ı Azam’ı, İmam Şafii’yi… Yerinde sayan fıkıh bilgilerini geliştir biraz!

İnanmışların inanmış kalması için gerekli argümanları sun biraz!

Nano teknoloji ile üretilmiş kumaşlar çıkmışken; senin ilmihal kitaplarındaki mes kavramın bile tartışılır olmuş, duy biraz!

Kuran-ı Kerim ayetleri sanki doğal sayılar kümesiymiş gibi kimi toplama yapıyor, kimi çıkarma bazısı ise çarpma veyahut bölme. Herkes işine geldiğince fetva ehli olmuşken; bari ayetlerin anlamlarını durumlarla sınırla! Sorulardan bir fihrist oluştur da, sorusu olan kitabın rast gele sayfasından cevaplar bulmaktan kurtulsun artık.

Bizi öylesine bir inandır ki kendine, seni devre dışı bırakıp Kuran’dan icazet alamaz olalım artık.

Sünnetleri kopyala yapıştır söylemlerden çıkar da, günümüz koşullarına uyarla artık!

İnananlara elbette hizmet edeceksin ama biraz da cihadı dert edin artık!

Edinmediğin dertleri kendine çıkış noktası yapan örgütler (IŞİD vb.),bizi öldüremesin artık!

Faruk Beşer’den intihalle: Kaldı ki, keyfine göre fetva arayanlar fıkhı, hatta Sünneti bütünüyle devre dışı bıraksalar bile arzuladıkları fetvaları Kuranı Kerim'den de bulabilirler. Hz. Ali'nin Haricilerle görüşme yapmak üzere gönderdiği İbn Abbas'a dediği gibi, 'Onlara Kurandan deliller getirme. Çünkü Kuranın pek çok veçhi vardır'. Yani sen bir veçhini söylersin, onlar başka veçhini alırlar. 'Onlara Sünnetten, yani Hz. Peygamber'in uygulamalarından örnekler sun'.

http://www.haberiyakala.com/2015-11-13-kezban-harmanci-yazdi-artik-sana-da-one-minute-diyanet-h40600.html
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder