mahihaber Diyanet Takvimini Sendikalar Ücretsiz Dağıtsın - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Diyanet Takvimini Sendikalar Ücretsiz Dağıtsın


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dergiler ile takvimlerin dağıtım ve satışı sorun oluyormuş.

Medyaya şikayetle başlayan satışlar bu kez sendikaları ayağa kaldırmış..

Sendikalar cami görevlilerinin takvim ve dergi satışlarının kendileri için zul olduğunu iddia etmişler..

Hatta satmaktan utandıklarını, Satamadıklarını, bir çoğunun cebinden para verip aldığını iddia ediyorlarmış ..vs vs.

Her kurum çalışanı kurumuna hizmetle yükümlüdür.

Camiye yardım toplamak ve bazı istisnalar hariç yardımdan para almak asli iş durumuna gelmiş ve bundan rahatsız olmayan çoğunluk varken ilim deryası dergilerle takvimlerin vatandaşa ulaşması neden zul geliyor

Hatta o dergilerin her ay belli zamanlarda "dergi okumaları" programları yapılıp düşünürlerin, yazarların emek vererek yazdığı o yazıların cami kütüphanelerinde, cami içlerinde okunmaları ve o bilgilerden daha fazla kimselerin faydalanmaları neden sağlanmıyor.

Takvimler her ne kadar cep telefonu ve elektronik akıllı saatleri içeren vakit levhaları çıkalı pek ihtiyaç duyulmayan bilgi kaynağı olsa da yine de faydalı olarak görülmektedir.

Ancak Diyanet çalışanı cami görevlileri nedense kendi kurumuna hizmet etmekten adeta imtina eder duruma gelmiştir.

Bir ay önce güneydoğudan bu konuda ilkha haber ajansı tarafından yayınlanan "İmamlar takvim satmaktan rahatsız" başlıklı haberle ilk ses çıkmış, daha sonra da Din-Bir-Sen adlı sendika yine aynı haber ajansı ile satış konusunda tepkisini dile getirerek Diyanet'in bu takvimleri ücretsiz dağıtmasını talep etmiş.

Şikayetlerde, "Diyanet işleri başkanlığı tarafından satılması için Türkiye genelindeki İl ve ilçe müftülüklerine gönderilen Diyanet takvimleri imam ve müezzinlere satmaları için imza karşılığı teslim ediliyor. Bu uygulama hem imamları mağdur ediyor hem de cami cemaati yanında itibarları zedeleniyor." deniyor

Şikayette bize komik olarak gelen ise sözde cami görevlileri bunları mihraplarının yanına sererek satmaya çalıştığının iddia edilmesidir. Komplo fotoğrafla beslenen haber komik olduğu kadar çirkin bir davranış olarak gözlemlenmiştir

Diyanet takvimi ve dergisi neden cemaate ulaştırılması cami görevlilerine zor geliyor.

Din-Bir-Sen Diyarbakır Temsilcisi Cüneyt Özmen, takvimlerin ücretsiz dağıtılması gerektiğini belirterek yeni bir açıklamada bulunmuş.

İster fitnelik deyin ister demeyin ama bu tür yayınların halka ulaştırılamamasının önüne negl koymanın sebebi nedir.

Diyanet yayınlarının müftülük ve cami görevlilerince halka ulaştırılması gerektiğine göre bu tepki neden ve neden Güneydoğudan...

Güneydoğu'da dini eserlerin halka ulaştırılmasının bir başka oyunu mu bu..

Diyanet çalışanları insanların dinden soğutulduğu bilhassa Güneydoğu'da daha faal ve daha aktif olmaları gerekirken takvim ve dergi dağıtımına neden karşı çıkıyor.

Öküz altında buzağı aramasak da bu tepkiler hoş değil. Hatta terörün vuku bulduğu yerlerde cami açamıyoruz feryadının arkasında dahi bunu kullanarak tembellik yapan ve sabah ve yatsılarda cami açmayan görevliler olduğu artık aşikar olarak müfettiş raporlarına yansıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yerinde olsam bu dergi ve takvimleri üye sayısına oranla tüm sendikalara satar ve onların da aldığı deri ve takvimleri vatandaşa ücretsiz dağıtmalarını sağlatırım.

Havanda su dövmek kolay... Elinizi taşın altına koyun ve tanesi 5 TL olan bir takvimi senede bir kez halka ulaştırmaktan gocunmayın.

Her gün "camiye yardım" feryatlarınızdan bıkmadığınız gibi...

Sendikalar da aldıkları aidatların bir kısmını da ÜYELERİNE, vatandaşa ve Diyanete hizmet olarak geri döndürsün.

Ne de olsa Diyanet çalışanlarının sırtından palazlanıyor

Erol KARA - 28.12.2015
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder