mahihaber Sahi siz ne yaptınız‏ - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sahi siz ne yaptınız‏


Oral KAYA

Manavgat Semineri geldi, geçti.. Üzerinde lehte ve aleyhte birçok yazı ve haber ne yazık ki medyanın gündemine oturdu.

Bu seminerle ilgili bir çok sözler dillendi.

Kimi israf deyip 5 yıldızlı bir otelde din adamlarının toplanmasını kınadı, kimi toplantıdan doymuş ve mutlu olarak ayrıldı, kimi yan gelip yattı, kimi sefasını kimi cefasını sürdü.

Ve Manavgat’ta yapılan İlçe müftüleri semineri geride kaldı.

Bu seminer üzerine yazılacak aslında fazlaca bir konu yok. Anlayan analdı, anlamayana davul zurna az kaldı.

Manavgat’a gelirken dilime nasıl düştüyse düştü” Manavgat yollarıda ah sade mermerden

Yedi gün yatmışım da kimse görmeden” sözleri döküldü.

Sade mermerle kaplanmış 5 yıldızlı otelin lobisinde, koridorlarında, salonlarında dolaşırken binanın yıldızlara değen halini izledim. Otelde otel hani. Adamlar yapmış.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ndeki ‘Silence Beach Hotel’ de yapılan seminer, 81 ilden 844 ilçe müftüsü gelmedi tabi.. Kimilerinin mazereti vardı. Kimi kendince sebepler bulundu. Gönül isterdi ki bu seminere Kayılım öyle çok olmalıki önce kalabalık ardından fikirler ülke gündemine gümbür gümbür oturmalı idi.

Seminerde neler konuşuldu, neler anlatıldı birkaç gündür haber siteniz dinihaberler.com da yayınlanmakta olduğundan fazlaca o konulara girmeyeceğim.

Biraz arkalara doğru, madalyonun diğer yüzüne bakmanızı sağlayacak durumlardan söz etmek istiyorum.

Bana göre katılım olması gerekenden az idi. Salon dolmadı mıdenilse doldu, doldu da taşmalıydı. Talep çok olmalıydı. İnanıyorum ki halen ilçe müftü ve müftü yardımcılarımız arasında “gözlerimi kaparım vazifemi yaparım, öne çıksam ne olur çıkmasam ne olur, aynı terane çalar dururlar” diyen zevat etkilerini göstermiş durumda gibiydi.

Koltuklarda istikbal vaad eden, heyecanlı, dikkatli bende varım diyen genç müftü kardeşlerimiz kendisini gösteriyordu. Bunlara baktıkça içim kaynıyor sayılarının artmasını diliyordum. Dizlerine koydukları çantalarıüzerinde kimi tabletlerine, kimi pclerine, kimi telefonlarının bir yerine kimi de kâğıt kaleme sarılmış not alıyordu.

Gözlerindeki parıltı heyecan verici idi. Biraz daha dolaşmam da ise aval aval dinleyenler canımı sıktıysa da pek aldırmadım sayıları giderek azalan “benden bir şey olmaz”a mı getirmek istiyor yoksa “bu çark değişmez” kafasında olduğundan mı kellim “kellim la yenfa “ı hatırlatan yani “Konuş konuş faydasız” diyecek kadar melül melül bakanlara da ne demeli bilemedim.

Kardeşim, Koca Diyanet sana değer vermiş, gelmişsin ama boş gelmişsin demeli miydim, bilemedim. Hatta boş geldin de çıkınını doldurup dönmeyi neden düşünmüyorsun diye sorasım bile gelmedi.

Geçelim.

Bu genç müftülerimize ( yardımcı kelimesini kullanmıyorum hepsi bir cevher geleceğin müftüleri hatta içlerinden birileri de Diyanet Camiasının en yüksek noktalarını temsil yeteneğine haiz güzel insanlar ) teşekkür etmek istiyorum ki, gelirken çantalarını dolu dolu getirmişler.

İşin ciddiyeti ve geleceğe sağlam adımlarla yürümenin keyfi içinde gerek zihinlerinde gerekse icra safhasına koydukları çok önemli projeleriyle gelmişlerdi.

Sordular, söylediler, açıkladılar koca ailede büyümenin , ayakları yere basmanın şekillerini ortaya koydular.

Bazıları da dedikoduya gelmişlerdi.

Lobide biri beni yakalamış. Durumdan senaryo yazıyor. Anlatmaya başladı. Haktan, hakkaniyetten girdi yıllardır dillenen sorunlara değinerek kulağıma kar suyu kaçırmaya başladı. Nezaketen, yaşı büyük diye, yıllarını vermiş bir emek sahibi olduğundan oturmayı teklif ederek konuşmasınıdinledim.

Konuşmamızı gören birkaç kıdemli kişiler daha gelerek 3- 5 ve8 e çıkacak şekilde bir kulis oluştu.

Dinliyorum.

“Yıllardır takdir edilmedik, gençler şanslı. Bu rahatlığı rüyamızda görüyorduk. Takdir edilmedikşimdi bizden sonra gelenlere neler diyorlar. Müftülüklerdeki şeflere laf eden yok. Varsa yoksa müftüler. Varsa yoksa imamlar. Tayinlerde en büyük sıkıntıyı şef ya da müftülük memurlarından çekiyoruz. Çözüm istedik yıllardır burada kalkmışlar adaletten, saygıdan, bilmem neden söz ediyor.” Şikâyetleri giderek çoğalmaya başladı.

İnanın müftülükleri dolaşırken, camilerde sohbet ederken, Kuruma yapılan dilekçelerde ne varsa aynısını 5 yıldızlı otelin lobisinde, koridorunda, havuzun kenarında, bahçesinde nerede dinlerseniz dinleyin insan sıkılıyordu.

Tek kelime söyledim.

“Başkanı, ÖZAFŞAR’ı, KELEŞ’i Müdürleri dinlediniz mi?

Dinleseydiniz bu konuları açmazdınız. Ne getirdiniz, neyin şikâyetini yapıyorsunuz.”

Birden kaşlar çatıldı, mırıldanmalarla, teker teker yanımdan uzaklaştılar.

İşte resim bu.

Biraz sert konuşunca arkalarını dönüyorlar. Mücadele yok. Biri “ben başkana sordum cevap vermedi” diye sitemde bulundu. Başkan diye kastettiği daire başkanlarından biri imiş. “Kim o, bana göster” dediğimde müdürlerimizden birini gösterdi. “Adres yanlış” dedim. “O bu konuda sana hiçbir şey diyemez. Yanlış adamla görüşmüşsün” deyince şaşkın şakkın yüzme baktı.

Kime neyi söyleyeceğimizi bilmezsek sonuç almayız, tepkiyi ortaya koyarız.

Uyuma safhasında olan birkaç kişi bir yana cıvıl cıvıl bir ortam Manavgat’ı çınlattık. İsteidrm ki ülke çınlasın.

İnanıyorum ki gelecek yıllarda çok güzellikler yaşayacağız.

Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet GÖRMEZ, Başkan Yardımcıları Emin ÖZAFŞAR, Ekrem KELEŞ gibi güzel bir yönetim ekibi oldukça…

Bu arada şunu söylemeden edemeyeceğim.

Miadını doldurmuş, bizden bir şey olmazlara koltuklarda olanlara…

Arkanızda gürül gürül genç müftüler var. Aydınlık, ışıl ışıl..

Emekliliğinizi isteyecek kadar cesaretiniz yok mu?

Çünkü sizler “büyük” geliyorsunuz

Oral KAYA - Manavgat - 03.01.2013 

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder