Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

2016 DHBT İptal Edilecek mi ?

2017-02-25 06:45:27
2016 DHBT İptal Edilecek mi ?

4 Aralık’ta yapılan ve sınava girenlerin büyük çoğunluğuyla beklemedikleri yerlerden karşılaştıkları sorular yüzünden tepkilere neden olan 2016 DHBT iptali yönünden şikayetler BİMER’e ulaştı.

ÖSYM tarafından hazırlnan ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmak için aranan kriterlerden biri olan KPSS DHBT sınavı 4 Aralıkta Yapıldı.

Bir önceki DHBT sınavına katılanların hemen hemen %75 fazla adayın katıldığı sınav sonrası sosyal medya sayfalarından, haber sitelerindeki yorum köşelerinden sınavın beklenmedik şekilde sonuçlanması üzerine tepkiler çığ gibi oldu.

Bugüne kadar tecvid, fıkıh, siyer gibi temel konular üzerinden sorulan sorularla hazırlanan DHBT sınavında bu yıl bir farklılık yapmış, sorular genel bir çok dini konular üzerine ve geniş kapsamlı olarak hazırlanmıştı.

Sorulan soruların bugüne kadar olanların aksine, diğer din ve mezhep anlayışlarını katması, evrensel bir din olan İslam’ın ve onun peygamberinin fikirlerine, insan ilişkilerinin temeline kadar olan nedenlere inmesi, diğer mezhep anlayışlarına kadar, bir çok peygamberlerden bahsederek hazırlanmış olması ve gerçek bir dini sınav şeklindehazırlanmış olması bu yıl ki DHBT’de bir çok adayın şok olmasına neden oldu.

Sınavın üzerinden 3 gün geçmesine rağmen tepkilerini dile getiren adaylar birbirlerine de yol göstererek OSYM; DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ve BİMER olarak bilinen Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yazılı ve sözlü olarak şikayetlerini dile getirdi.

Sınavın iptal edilmesini isteyenler kadar edilmesin diyenlerin arasındaki tartışmada sürerken .com uzmanlarla yaptığı görüşmelerde bu sınavın iptali konusunda herhangi bir çalışmanın asla yapılamayacağını öne sürdüler.

Uzmanlar, bir sınavın iptal için çok sayıda sorunun hatalı ve yanlış olması gerektiğini ve ancak idare mahkemesi kararı ile olabileceğini belirtirken ” DHBT olarak bilinen Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavında hatalı olacak soru şu ana kadar tespit edilemedi. Sorular gayet makul ve ölçülü idi. Dini bilmek sadece tecvid, fıkıh, siyerden ya da Kur’an okumaktan ibaret değildir. Din Hizmetleri deniliyor. Yani siz din hizmetlerinin bir ferdi iseniz din hakkında, mezhepler hakkında , diğer dinler hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız. Din kültürü ayrı bir şey namaz kıldırmak ayrı bir şeydir. Eğer sen bir imam, müftü, öğretmen olacaksan din kültürünün gelişmiş olması lazım.Zaten mülakatlarda bu tip sorular var. Kuran okumayı bilip bilmediği, tecvid ve usul kaideleri orada soruluyor. Siyerden dahi sorularımız var. Bu bir elemedir. Elemeyi de bilen kazanır. Tepkiler yanlıştır. Yenilen pehlivan güreşe doymaz derler ya adayların bir kısmının yapmak istediği de budur.” düşüncelerini açıklayan uzmanlar sınavın iptal edilmesinin şu an için imkansız olduğunu belirttiler.

2016 DHBT sınav sonuçlarının kısa zamanda açıklanacağını, açıklanan sonuçların Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında çalışmak isteyenlerden istenecek bir kriter olduğunu belirten bir başka yetkili de ” Alımlar açıklandığı zaman bugün için 70 olan baraj, belki sınav başarı derecesine bakılarak aşağılara düşürülebilir. Eğer sınavdaki başarı oranı yüksekse baraj puanı düşürülmez.Çalışan kazanır, bilen kazanır. Diyanette kriterler günün şartlarına göre değişebilir.Bu camiada çalışmak isteyenlerden ricamız öncelikle dini ve dinler hakkında bilgi sahibi olmayı, dine hizmet etmeyi, İslamın hizmetkarı olmayı kalplerine sindirmiş, amaç edinmiş olmalarını istiyoruz. Hatta din hizmetini evrensel olarak yapmayı düşünmelidir. Kötü bir örnek vereceğiz. Adamı hac için görevlendiriyoruz. Arapçası yok. Kardeşim sana en az 40 kişi teslim ediyoruz. Orada onların ihtiyaçlarına yardımcı ol, diye. Hacımız hastalanıyor. Kafile başkanı ya da grup sorumlusu Arapça bilmediği için eli ayağına dolanıyor. Diyanet artık dünyaya hizmet götüren bir kurumdur. Çalışanları da dünyaya göre kendini geliştimelidir.” dedi.

Mahihaber.com Haber Merkezi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar