mahihaber Diyanet'in başarısı ne ile ölçülür? - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Diyanet'in başarısı ne ile ölçülür?


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olduğu bir ülke düşünün ve o ülkede çoğunluğun Müslüman olduğunu, makamın başındakinin yüz binlerce liralık bir makam aracına bindiğini ve kurumun da ülke gelirinin büyük bir payına sahip olduğunu. O ülkede 80 binin üzerinde* caminin olduğunu, her ilçede bir müftülük olduğunu, kursları ve müdürlükleriyle 100,000 (yüzbin) kişinin üstünde çalışanı olduğunu. 

Şimdi biraz ara.

Sağlık Bakanlığı da dahil 10 bakanlıktan daha fazla bütçeye sahip olan bir başkanlık düşünün! Diyanet kelimesinin sözlük anlamı nedir? 

Din kurallarına tam bağlı olma durumu. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

-Bu ülkede Tarım ve Köyişleri Bakanlığı gıdada hile yapan kuruluşları afişe ediyor ve sadece oradan edindiğimiz resmi bilgilere göre bile; et, süt, bitkisel ürünlere neler karıştırıldığını hepimiz biliyoruz artık. Müslümanların boğazlarından geçen helal her lokmayı nimet saydıklarını bile bile yapıyorlar bunu.

-Her yıl onlarca (bilinen) kız çocukları, erkek çocukları, kadınlar ve hatta hayvanların tecavüze uğradığını düşünün bu ülkede. 

-Babanın kızına şehvet duymasında sakınca yoktur gibi iğrenç bir fetvaya imza attığını düşünün bu kurumun.

-Boşanma oranlarının, o yıl içerisindeki evlenme oranlarını geçtiğini düşünün.

-Hz.Muhammed’in (s.a.v.) veda hutbesinde "Ey insanlar! "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allahın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allahın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.” Diyerek cahiliye devri adet ve geleneklerini ayağının altında çiğnemesine rağmen kadına şiddetin artarak devam ettiğini düşünün o %98,6 sı Müslüman olan o ülkede.

- Ve dahi Cahiliye döneminin faizli alışverişleri kaldırılmıştır. Yüce Allah, kaldırılan ilk faizin, Abbas b. Abdilmuttalib'inki olmasını emretmiştir. Ancak anaparalarınız sizindir. Ne siz haksızlık edebilirsiniz, ne de haksızlığa uğratılacaksınız. Allah, faizli alışverişin yapılmayacağı icrasını kesin hüküm haline getirdi. Kaldıracağım ilk faiz amcam Abbas b. Abdilmuttalib'in faizli alış verişlerindeki faizdir. Demesine rağmen ülkenin mahkeme salonları ve avukatlarının birçoğunun girdiği davalar icra davaları olmuşsa, faizli borçlarını ödeyemeyen ve bu yüzden yuvaları yıkılan vatandaşları olduğunu düşünün.

- Bu bahsi geçen ülkede intihar olayları, cinayetler, gasplar ve hırsızlıkların artarak devam ettiğini düşünün.

-Bu ülkenin televizyondaki dizilerinin çoğunun hikayesinin gıybet, yasak aşk, aldatma ve israfa dayandığını düşünün.

-Trafikte, ticarette, sağlıkta, gıdada hile üstüne hilenin döndüğünü düşünün.

Bunların hepsini çözmesi beklenemez Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, asil görevi de bunlara çözüm üretmek değildir diyebilirsiniz. Peki, bu sorunların altında yatan sebeplerin hamuru insansa ve 100,000 personelin üzerinde bir personel barındıran, toplamda 100,000’nin üzerinde bir sayıda kuran kursu, müftülük binaları ve camileriyle halka inançlarını ve onun gereklerini doğru yaşamaları konusunda yol göstermesi gereken (hatırlayın diyanet; din kurallarına tam bağlı olma durumu demekti.) bu kurumun başarısını ne ile ölçeceğiz?

10 bakanlıktan daha fazla gelire sahip olan bir kurumun başarısı ya da tam olarak ne iş yaptığı, kime hizmet ettiği ciddi şekilde tartışılmalı artık bu bahsettiğimiz ülkede! Diyanet olmazsa din elden gider diyenlere inanmamalı artık! Yukarıda saydığımız hangi madde Müslümanım diyen bir insanın içine siniyor?

Lafa gelince yüzde 98’i* Müslüman olan bu ülke diye cümleye başlanıyorsa, bütün bu yukarıda sayılanları geriye kalan %2’lik Müslüman olmayan bölüm mü yapıyor?

* Dünyadaki Müslüman nüfusunun yüzdelere göre dağılışı. (Pew Research Center, 2009). Türkiye %98,6

* 2013 yılı sonundaki Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı cami sayısı 84 bin 684.

Ümit Çetin yazdı
umitcetin01@gmail.com

http://www.insanhaber.com/makale/diyanetin-basarisi-ne-ile-olculur-64030#sthash.MUBVILPl.dpuf

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder