Haberi Paylaşabilirsiniz

Hacılara Sağlık Hizmeti Havaalanından Başlayacak


'Seyahat Sağlığı Kitabı'nın dağıtımına başlandı

TÜRKİYE Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Seyahat Sağlığı El Kitabı'nın ikinci baskısının dağıtımına başlandı. Seyahat aşılarının yanı sıra enfeksiyonlara karşı güncel bilgiler içeren kitap, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre; bazı ülkelerde ciddi şekilde yaşanan Sarıhumma, Tifo, Sıtma, Kolera gibi enfeksiyonların yanı sıra Ebola, Mers-CoV ve Zika enfeksiyonları seyahat sağlığı bilincini daha da arttırdı. Dünya genelinde seyahat edenlerin sayısının her geçen gün arttığı belirtilen açıklamada, "Artış hızı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5 oranında arttı. 2015 yılında 1 milyar kişi uluslararası seyahat yaptı. Türkiye'de ise 2015 yılında 9 milyon 250 bin vatandaş yurtdışına çıktı. 2014'te yurtdışına çıkanların oranı bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarken 2015'te 2014'e göre artış yüzde 10,7 oldu" denildi.

"ULUSLARARASI YOLCULUKLARLA İLGİLİ RİSKLER; YAŞ, CİNSİYET, SAĞLIK DURUMU GİBİ ÖZELLİKLERE GÖRE DEĞİŞİYOR"

Seyahatlerde yükseklik farklılığı, Jet Lag, coğrafi ve doğal şartlar gibi faktörlerin birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği belirtilen açıklamada sağlık sorunlarına maruz kalmamak için seyahat öncesi sağlık danışmanlığı almanın gerekliliğine vurgu yapılarak şöyle denildi: "Mümkünse seyahatten 4-8 hafta önce Seyahat Sağlığı Merkezlerine başvurulmalıdır. Seyahate günler kalmış olsa bile başvuru yapılması gerekiyor. Bu merkezlerde sağlık muayenesi, seyahat aşıları, sıtmaya karşı koruyucu ilaçlar ve yolculukta karşılaşabileceği diğer sağlık sorunları ile ilgili sağlık tavsiyeleri öneriliyor. Seyahat öncesi gerekli aşılar uygulanıyor, Sıtmadan koruyucu ilaçlar veriliyor. Bu koruyucu tedbirler, olumsuz sağlık sonuçlarının ortaya çıkma ihtimalini azaltıyor. Uluslararası yolculuklarla ilgili riskler; yaş, cinsiyet, sağlık durumu ve yolculuğun güzergâhı, amacı, süresi gibi özelliklere göre değişiyor"

HAVALİMANLARINDA KUTSAL TOPRAKLARA GİDİŞ VE DÖNÜŞLERDE SAĞLIK HİZMETİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ayrıca Türkiye'de her yıl Umre ve Hac ziyaretleri nedeniyle havalimanlarında toplu çıkış yapıldığı hatırlatılarak havalimanlarında oluşturulan sağlık ekipleriyle kutsal topraklara gidiş ve dönüşlerde sağlık hizmeti verildiği belirtildi. Ziyaretler sırasında yaşanabilecek sağlık problemleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirmeler yapıldığı bildirilen açıklamada "Seyahat sırasında ölümlere neden olan faktörlerin başında trafik kazaları geliyor. Trafik kazaları ve şiddet olayları özellikle gelişmekte olan ülkelerde riskli sonuçlar doğuruyor. Farkındalığı arttırarak ve gerekli önlemleri alarak, bu riskler azaltılabilir. Deniz yolculuğunda en sık görülen sağlık sorunları arasında solunum yolu enfeksiyonları, yaralanmalar, deniz tutması ve gastrointestinal hastalıklar yer alıyor. Türkiye'de her yıl Umre ve Hac ziyaretleri nedeniyle havalimanlarında toplu çıkışlar yapılıyor. Bu havalimanlarında oluşturulan sağlık ekipleriyle kutsal topraklara gidiş ve dönüşlerde sağlık hizmeti veriliyor. Bu ziyaretler sırasında yaşanabilecek sağlık problemleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Özellikle bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemleri anlatılıyor" ifadeleri kullanıldı.

SEYAHAT SAĞLIĞI DANIŞMA HATTI'NDAN 7/24 HİZMET

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu da yurtdışına seyahat yapacak vatandaşların sağlığı için gerekli önlemlerin aldığını belirtti. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Hatipoğlu, "Yurtdışına seyahat edecek vatandaşlarımız ile bu ülkelerde yaşayanların 444 77 34 numaralı Seyahat Sağlığı Danışma Hattımızı arayarak bulundukları ülkeler hakkında bilgi alabilirler. 7/24 arayabilecekleri bu hattın yanı sıra www.seyahatsagligi.gov.tr  adlı internet sitemizden de gidilecek ülkelerle ilgili sağlık riskleri ve salgınlarla ilgili güncel bilgilere ulaşabilirler" dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz