Header Ads

Hac Ek Kontenjanına Yeşil IşıkDiyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Türkiye'de 1,5 milyondan fazla hacı adayının kutsal topraklara gitmek için müracaat ettiğini belirterek, Suudi Arabistan makamlarından talep ettikleri ilave hac kontenjanından ümitli olduklarını söyledi

Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hac ibadetini yerine getirmek için her yıl Türkiye'den çok sayıda kişinin Diyanet İşleri Başkanlığına başvuruda bulunduğunu hatırlattı.

Normal şartlarda Türkiye'nin her yıl 74 bin kontenjanı bulunduğuna dikkati çeken Keleş, Suudi Arabistan makamlarının orada yaklaşık 3-4 yıldır süren inşaat çalışmaları nedeniyle sayıda yüzde 20 azaltmaya gittiğini belirtti.

-"Her yıl 60 bin hacı adayı kutsal topraklara gidiyor"

Keleş, Türkiye'den her yıl 60 bin hacı adayının kutsal topraklara gittiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu sayının artırılması için Diyanet İşleri Başkanlığımız Suudi Arabistan makamlarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bu kapsamda Suudi Arabistan makamları ilave ek kontenjan talebinde bulunduk. Henüz bir sonuç gelmedi ancak bu yıl ümitliyiz. 1,5 milyondan fazla hacı adayı ümitle Suudi Arabistan makamlarından talep ettiğimiz ilave hac kontenjanı haberini bekliyor. İnşallah başkanlığımızın bu talebi olumlu karşılanacak."

Sayının artmasıyla daha çok kişinin kutsal topraklarda hac ibadetlerini yerine getirme fırsatı bulacağına işaret eden Keleş, kutsal topraklara gitmek için yıllardır bekleyenlerin olduğunu ifade etti.

Keleş, "Talebimiz karşılık bulursa çok sayıda kardeşimiz özlemle beklediği bu ibadeti eda edebileceklerini umut ediyoruz." dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.