mahihaber Skleroplasti'den Uzak Durun - Mahihaber
HADİSLERDEN

Skleroplasti'den Uzak Durun


Türkiye'nin Febo unvanlı doktorlarından Operatör Doçent Doktor Murat Uyar anne babaları çocuklarındaki yüksek miyopi olması durumunda bazı doktorların yapmak istediği göze uygulanan bir ameliyat türü olan skleroplasti'den uzak durmalarını tavsiye etti.


Yıllarını göz hastalıklarına adamış olan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr.Doc.Dr. Murat Uyar "25 yıl önce denemiş ama terkedilmiş bir ameliyat sistemi" diyerek bazı göz doktorlarının önerdiği ticari amaçlı ancak etik olmayan "skleroplasti" olarak tanımnlanan ameliyatlardan uzak durmanın gerekliliğine vurgu yaparak vatandaşların çok dikkatli olmalarını ve yüksek miyoplarda retina dejenerasyonları, delik, yırtık gibi nedenlerle kat kat fazla görülen ve ani körlüklere neden olan retina dekolmanlarının mutlaka iyi bir muayeneden geçirilerek ilkel değil son yılların en iyi ameliyat çeşidi ile tedavi olmalarını tavsiye etti.

Uyar yaptığı öneride ameliyat olacak hastaların farklı doktorlara danışıp, deneyimi, başarı oranları, komplikasyonları konusunda bilgi almalarının daha uygun olacağını belirtti..

Opr.Doc.Dr. Murat Uyar, Çocuğunda yüksek miyopi çıkması üzerine  araştırma yapan duyalıı bir ebeveynin "4 yaşındaki kızımda yüksek miyop çıktı. En son gittiğimiz doktor -18 miyop, -5 astigmat buldu, skleroplasti denilen bir ameliyat önerdi. Bu konuyla ilgili sizin de isminizi görünce sormak istedik. Bu ameliyatların başarı oranı nasıldır?" sorusuna şu cevaı verdi.

"İlk kez Rus kaynaklarında yayınlanan bu ameliyatları 25 yıl önce benim de çalıştığım hastane dahil iki eğitim ve araştırma hastanesinde uygulandı, teknik olarak kolay olmasına rağmen sonuçları umulduğu gibi olmayınca kısa sürede terkedildi. Bu konuyla ilgili yayınlar çok sınırlı sayıda ve güvenilir olmaktan uzak. O nedenle hekiminizle tekrar görüşüp deneyimi, başarı oranları, komplikasyonları konusunda bilgi almanızı ve son kararınızı vermenizi öneririm. Kararınız ne olursa olsun, yüksek miyoplarda retina dejenerasyonları, delik, yırtık gibi nedenlerle kat kat fazla görülen ve ani körlüklere neden olan retina dekolmanlarının (ayrılmaları) erken teşhisi için gözbebeklerinin damla ile büyütüldüğü ayrıntılı retina muayeneleri aksatılmamalıdır."

Haber Özel : erolkarasiteleri / Gözegeldik
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder