mahihaber Göz tansiyonuna 'sinir ilacı' - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz tansiyonuna 'sinir ilacı'


Halk arasında göz tansiyonu olarak malum ve körlükle sonuçlanabilen "glokom"un ilerlemesinin hudut hücrelerini savunan ilaçlar yardımıyla engellendiği, böylelikle hasta olanlarda görme kaybı yaşanmadığı açıklandı .

Göz hastalıkları uzmanı Prof . Dr. Ahmet Basit , AA muhabirine yaptığı açıklamada , glokomun, sinsi, ilerleyen, görme kaybına sebep olan ve kişinin toplumsal hayatını etkileyen kritik bir sağlık problemi olduğunu duyurdu .

Hastalığın yeryüzünde tahmini 67 milyon kişiyi etkileyici olduğunu vurgulayan Basit , "Türkiye'de de tahmini 700 bin kişi kör olma rizikosuyla yaşıyor. Göz tansiyonu kontrol altında tutulsa bile nöron (hudut hücresi) koruma amaçlı tedavi kullanılmayan hasta olanlarda göz hudut hücreleri görme kaybına kapı aralıyor zira bilinenin aksine glokom yalnızca göz tansiyonunun yüksekliği değil." diye konuştu .

Basit, yapılan çalışmalara göre göz tansiyonu düşürülerek hastanın görme kaybının yüzde 60 oranında durdurulduğunu fakat yüzde 40 hastada göz tansiyonunun kontrol edilmesine nazaran hastalığın seyrinin ilerleyerek körlük ile sonuçlanabildiğini altını çizdi . Göz tansiyonunda, hastanın görme sinirlerinin can verdiğini ifade eden Basit , şunları kaydetti:

"Göz tansiyonunu düşürdüğümüz zaman her şeyin 4 dörtlük olacağını sanıyorduk fakat son vakitlerde yapılan çalışmalar gösterdi ki göz tansiyonu düşmesine nazaran pekçok hastada görme kaybı devam etmektedir . Glokom, esasında görme sinirinin bir hastalığıdır. Bu sebeple büyük muayenehane çalışmaların sonucu olarak göz tansiyonunu kontrol altında tutmanın tek başına yeterli olmadığı , bununla birlikte göz hudut hücresinin de korunması gerektiği saptama edildi ."

" Metot glokom rehabilitasyonu için de yerini aldı"

ABD'de yapılan Low Tension Glaucoma Treatment Study araştırmasına dikkat çeken Basit , bu araştırmada glokomda hücre sağ kalımı için nöroproteksiyon ilaçların hastalar üzerinde uygulandığını ve neticelerin değerlendirildiğini ifade etti . Basit, "Glokom hastalık karakteri ve genotip gibi pekçok özelliği aynı olan hasta olanlarda , nöroproteksiyon etkisi olan ve olmayan göz damlalar uygulandı. Uygulamadan 4 yıl sonra nöroproteksiyon etkisi olan ilaçları kullanan hasta olanların , diğerlerine göre daha iyi görme düzeyleri olduğu saptama edildi ." diye söyledi .

http://www.tumhaber.com/saglik
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder