mahihaber Mekke Müzesi Mutlaka Gezilmelidir - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Mekke Müzesi Mutlaka Gezilmelidir
Mekke Müzesi'nde neler var. Diyanet'in gezi listesinde olmayan ancak görülmesi önemli olan gezi yerlerinden biri de.Mekke Müzesi'dir

Kendi imkanlarıya Mekke'ye gelen hacı adaylarının yoğun ilgi gösterdiği müze, Mekke kentinin zengin tarihini sergiliyor.

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Mekke'nin tarihi geçmişine ışık tutan müzede,
Kabe'nin farklı fotoğraf ve minyatürleri yer alıyor.

Kabe'nin etrafında mezheplere göre kurulan çadır fotoğraflarının da bulunduğu müzede, Hazreti Muhammed'in ( Aleyhisselam) mühürüyle Munzir Bin Savi'ye gönderilen İslamiyete davet mektubunun nüshasına da yer veriliyor.

TAŞA İŞLENEN VAHİYLER

Zahir Mahallesi'ndeki Mekke Müzesi'nde, Hicretin 4. yılında vahiy olunan Kur'an-ı Kerim'in ayetlerinin yazıldığı taşlar ile eski dönemlerden itibaren kullanılan bazı eşya ve sikkeler bulunuyor.

Sahabeler tarafından ayetlerin indirilişinin ardından Kufi Hat sanatıyla işlenen taş ve kemik parçaları, görenleri büyülüyor. Hicri 571 yılından günümüze kadar gelen taşlara, o dönemin imkansızlıklarına rağmen, hat sanatının en güzel örnekleriyle ayetlerin işlenmesi dikkati çekiyor.

En fazla ilgi gören eserler arasında el yazması Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed döneminden önce Kabe'nin duvarına asılan 7 şairin yazdığı 7 şiir (Muallakat-ı Seb'a) yer alıyor.

Fotoğraflar THY Arşivinden...

Mekke Müzesi ile ilgili videolar

Mekke Müzesi 2014
Mekke Müzesi 2013
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder