mahihaber Renk Körlüğünün Sebebi Kadınlar mı ? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Renk Körlüğünün Sebebi Kadınlar mı ?


Genetik geçiş özelliği bulunan ve halk arasında da sıklıkla duyulan renk körlüğü hakkında Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Dünya üzerinde yüzde 8 oranında erkeklerde yüzde 0,5 oranında ise kadınlarda görülme sıklığı bulunan hastalığın, kadınlardan geçen genler ile ortaya çıktığını belirtti.

Renk körlüğünün farklı çeşitleri olduğunun altını çizen Şeyda Atabay, “Toplumda en sık görülen türü yeşil ve kırmızının ayırt edilemediği türüdür. Renk körü olan bir kişinin görüş açısında ya da netliğinde bir sıkıntı yaşanmadığı için gözlük ya da lens kullanmasına gerek olmaz. Kalıtsal renk körlüğü kadınlarda ortaya çıkmasa da taşıyıcı görevi gören kadınların genlerinden oğullarına geçen bir rahatsızlıktır.” sözlerini kullandı.

Kalıtımsal Renk Körlüğü Olanlara Renk Testi ile Teşhis

Doğuştan yani kalıtımsal renk körlüğü olan bireylerin kendilerini hasta olarak görmediklerini sözlerine ekleyen Atabay, “Doğuştan itibaren renkleri ayırt edemeyen bireyler hastalıklarının farkında olmazlar. Hastalık teşhisi için ancak bir renk testi yapılması gerekir. Bu test ile renk körlüğünün türü belirlenebilir ve son teknoloji ile geliştirilen özel lensler ile hastanın renkleri biraz daha iyi ayırt etmesi sağlanıyor. Kişinin hayatını çok fazla etkilemese de kendine olan özgüvenini etkileyen bu rahatsızlık için ailelerin çocukları için de dikkatli olması gerekir.” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder