mahihaber İftar ve Sahur duaları - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

İftar ve Sahur dualarıSayılı günler sonrasında nihayet Allah-u Alem bizleri muhteşem ve ayların ayı olan Ramazanı Şerife ulaştırıyor. Ramazan ayında müslüman kardeşlerin el sıkıştıkları, sofraların şenlendiği, et görmeyen etle tanıştığı, selamet ve duaların bol bol okunduğu içinde bin aydan hayırlı olan kadir gecesinin olduğu mübarek Ramazan ayı tekrar tekrar hoş geldi. Allah yarattığı kulları affetmek için bahaneler arar, işte bu ayda o bahanelerden sadece biri. Salim kalbiyle ellerini göğe kaldırıp kalp gözüyle Allah diye başladıktan sonra Allahın duymayacağı dua olur mu?. Değerli ve güzel kardeşlerim Allah bizlere bir nimet olarak bu mucizevi ayı sunmuştur. Oruç tutmanın bir tek Allaha yakın olarak görmeyin. hem sağlık açısından, hem kendimizi yeniden yoklamak adına çok özel bir aydır. Bu nedenle ramazan ayında iftar saati geldiğinde sofraya bağdaş kurduğumuzda yaklaşan ezan sesine eşlik edecek ufakta olsa bir dua etmek Rabbe olan minnet borcumunu yerine getirmek adına şarttır. İşte sizlere çok kısa ve hemen ezberlenecek güzel bir dua.

Ramazan ayına özel iftar duası:

Arapçası: “Allâhumme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkıke eftartu veli savmi ğadin neveytu fağfir limâ kaddemtu vemâ ahhertu.”

Türkçe Anlamı: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.

Türkçe Anlamı: Allahım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allahım Benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.

Bir başka dua da şöyledir:

Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım,
Hamdolsun verdiğin nimetlere, Sağlık ve afiyete.

Ey bağışlaması bol Rabb'im, Beni, Ailemi, Milletimi, Devletimi, Ve tüm inananları koru...
Rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, Bizlere yaşama sevinci ver, Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, Senin her şeye gücün yeter.

SAHUR DUASI (Oruca niyet):

Yarınki  Ramazan orucuna niyet ettim... Kabul ve makbul eyle! Cennetinle ve Cemalullahınla müşerref eyle bizleri... Ceheneminden mahfuz eyle... Kendine kul ve habibine Ümmet eyle... Yaptığımız ibadet ve taatimizi makbul eyle.... (AMİN)

KUR'AN'DAN DUA

"Allah’ım sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni de affet."
(Tirmizî, "De’avât", 89)

HADİSTE DUA

-Allah'ım Sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle” (Hadis-i Şerif)

-Allah'ım beni senin sevginle, Seni sevenlerin sevgisiyle ve Sana yaklaştıracak davranışların sevgisiyle rızıklandır. (Hadis-i Şerif)
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder